Ադրբեջանական զինված ծառայողները կարողանում են դիտարկման ներքո պահել նաև Կապան-Ճակատեն այլընտրաքային ճանապարհը. բնակիչների անվտանգության և իրավունքների վերականգնման համար միակ ելքը նրանց հեռացումն է: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Կապանից դեպի 6 գյուղեր՝ Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ, Ծավ, Շիշկերտ տանող այլընտրանքային ճանապարհը ևս դիտարկվում է ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից, հետևաբար՝ բացի դժվարանցանելիությունից ու դրա հետևանքով հումանիտար խնդիրներից, բնակիչների իրավունքների ոտնահարումներից մարդկանց կյանքի իրավունքի և անվտանգության երաշխավորման խնդիրը մնալու է չլուծված։
Ուստի, անհրաժեշտ է վերացնել խախտման աղբյուրը՝ խնդիրների իրական պատճառը:
Երեկ և այսօր ուսումնասիրել ենք այս պահին շահագործվող այլընտրանքային ճանապարհի դիտարկվող հատվածները (կից լուսանկարներում դիտարկվող ոչ բոլոր մասերն են)։ Ուսումնասիրություններ ենք արել Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի (Gevorg Parsyan) և նրա անձնակազմի հետ:
Գյուղերում բնակիչները նաև վկայեցին, որ երբ 90-ական թվականներին այդ այլընտրանքային ճանապարհը ստիպված են եղել շահագործել, ադրբեջանական զինված ծառայողների դիտարկելու պատճառով՝ եղել են նրանց կողմից քաղաքացիական տներ ու մարդկանց հրազենով, այդ թվում՝ դիպուկահար կրակոցներով, թիրախավորելու դեպքեր։
Փաստերն ակնհայտ են հաստատում, որ հայատյացության պետական հովանավորչությունն ու խրախուսումը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից այս տարիների ընթացքում միմիայն խորացել է և նոր՝ ծայրահեղ դրսևորումներ է ստացել՝ հասնելով ֆաշիզմի։ Իսկ վերջին պատերազմի ընթացքում դրսևորվել է դաժանություններով ու մարդու իրավունքների այլ կոպիտ խախտումներով: Հետևաբար, նման դեպքերի կրկնությունը չի բացառվում։
Ընդ որում, այս ճանապարհի դեպքում տեղանքի առանձնահատկությունն այն է, որ շատ մասեր հատկապես ձմռան ամիսներին կդառնան պարզապես անացանելի: Այս մասին վկայել են նաև գյուղերի բնակիչները՝ հիշելով, որ 90-ական թթ. ճանապարհը շահագործելու ժամանակ բախվել են նույն խնդիրների: Սա իր հերթին ավելի կխորացնի գյուղերի գյուղերի մեկուսացման աստիճանը։
Հարկ եմ համարում հատուկ նշել, որ ինքներս ենք տեսել, թե ինչպես են համայնքային, մարզպետարանի մարմինները, ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերը կամ պարզապես հարակից համայնքների բնակիչներ ջանք ու եռանդ ներդնում՝ ճանապարհն անցանելի դարձնելու, մարդկանց օգնելու համար:
Մարդկանց չարչարանքը միմիայն գնահատելի է, բայց, ինչպես արդեն ասել եմ, հարցն այստեղ բոլորովին այլ է:
Լուծված չէ ամենագլխավորը՝ երաշխավորված չեն մարդկանց կյանքի իրավունքը, անվտանգությունն ու ազատ տեղաշարժի իրավունքը, մյուս կենսական իրավունքները:
Այսինքն՝ որպես այլընտրանքային շահագործվող ճանապարհն օբյեկտիվորեն չի լուծում իրավունքների այն զանգվածային խախտումները վերացնելու հարցը, որ առաջ է եկել ադրբեջանական իշխանությունների, նրանց զինված ծառայողների անօրինական արարքներով (օրինակ՝ անվտանգություն, բնականոն կյանքի վերականգնում և այլն):
Ուստի, անհրաժեշտ ելքը մեկն է՝ ադրբեջանական զինված կամ այլ ծառայողներ մեր համայնքների հարևանությամբ կամ համայնքների միջև ճանապարհներին չպետք է լինեն, պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի:
Դա է ՀՀ բնակիչների իրավունքները վերականգնելու ճանապարհը: Սա ամբողջությամբ բխում է միջազգային փորձից ու չափանիշներից:
Ոչ ոք իրավունք չունի անտեսել մարդու իրավունքների և հումանիտար խնդիրները սահմանների որոշման հետ կապված գործընթացում և վերջ:
Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանի հատուկ զեկույցները կներկայացնեմ միջազգային համապատասխան կառույցներին, ինչպես նաև ՀՀ մարմիններին և ՀԿ-ներին»,- հայտնում է Արման Թաթոյանը:

The Azerbaijani armed forces are able to keep the Kapan-Chakaten alternative road under surveillance, too. The only way to restore the safety and rights of the inhabitants is to remove them. The Human Rights Defender (Ombudsman) of the Republic of Armenia, Arman Tatoyan, wrote about this on Facebook on Tuesday.
“The alternative road from Kapan to 6 villages—Chakaten, Shikahogh, Srashen, Nerkin Hand, Tsav, Shishkert—is also being monitored by the Azerbaijani armed forces. Therefore, in addition to being difficult to pass and the resulting humanitarian problems, violations of the rights of residents, the issue of guaranteeing the right to life and safety of people will remain unresolved.
Therefore, it is necessary to eliminate the source of the violation—the real cause of the problems.
Yesterday and today we studied the monitored parts of the alternative road currently in operation (not all the parts monitored are in the attached photos). We did studies with the head of Kapan community Gevorg Parsyan and his staff.
Residents of the villages also testified that when they had to use this alternative road in the [19]90s, due to the monitoring of the Azerbaijani armed forces, there were cases of targeting—with firearms, including sniper fire—civilian houses and people.
The facts clearly prove that the state sponsorship and encouragement of Armenophobia by the Azerbaijani authorities has only deepened during these years and has taken on new, extreme manifestations, reaching fascism. And during the last war, it was manifested by atrocities and other gross human rights violations. Therefore, the recurrence of such cases is not ruled out.
The most important thing is not resolved: the people’s right to life, safety, and the right to free movement, other vital rights are not guaranteed.
That is, the road being used as an alternative does not objectively resolve the issue of eliminating the mass violations of rights caused by the illegal actions of the Azerbaijani authorities, their armed servicemen (for example, safety, restoration of normal life, etc.).
Therefore, the necessary solution is one: Azerbaijani armed or other servicemen should not be in the neighborhood of our communities or on the roads between the communities, a demilitarized security zone should be created.
That is the way to restore the rights of the RA people. This stems entirely from international track-record and standards.
No one has the right to ignore human rights and humanitarian issues in connection with the process of deciding the borders, period!
I will submit the special reports of the Human Rights Defender on this to the relevant international structures, as well as to the RA bodies and NGOs," Tatoyan added, in particular.