Դեկտեմբերի 2-ին ժամը 10:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակահերթեր է արձակել, որոնք տևել են 10-15 րոպե։ Կիրառվել են հիմնականում հրաձգային զինատեսակներ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
«Ստացված պարզաբանումների համաձայն՝ կրակահերթերը լսվել են համայնքի բնակելի հատվածում, իսկ կիրառված զենքի գնդակներն անցել են բնակիչների այգիների միջով։
Կրակահերթերի հետևանքով մարդկային և նյութական վնաս պատճառելու դեպքեր չեն արձանագրվել։
Ադրբեջանական կողմը, խախտելով եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմը և բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, շարունակում է Արցախի ժողովրդի իրավունքների դեմ իր հանցավոր գործողությունները՝ ոտնձգելով առաջին հերթին խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքի և հոգեբանական ու ֆիզիկական անձեռնմխելիության դեմ։
Հրադադարի հաստատումից հետո բազմիցս հայտարարել ենք, որ նման հանցավոր գործողություններով ադրբեջանական կողմը նպատակ է հետապնդում ահաբեկելու Արցախում ապրող մարդկանց և վախի ու հուսալքության մթնոլորտ ձևավորելու միջոցով հասնելու Արցախի հայաթափմանը։
Ադրբեջանական կողմի հանցավոր գործողությունները զսպելու և դրանց կրկնությունը բացառելու, ինչպես նաև բնակիչների անվտանգության և իրավունքների պաշտպանության համար շարունակում է խիստ անհրաժեշտություն մնալ ադրբեջանական զինված հենակետերի անհապաղ հեռացումը Արցախի խաղաղ բնակավայրերի հարևանությունից և հրադադարի խախտման դեպքերի անաչառ հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը»,- գրել է Գեղամ Ստեփանյանը:

On Thursday at around 10:30am, the Azerbaijani side fired from the positions located in the direction of Karmir Shuka village of Martuni region of Artsakh (Nagorno-Karabakh), which lasted for about 10-15 minutes. Mainly firearms were used. Artsakh Human Rights Ombudsman Gegham Stepanyan noted this on Facebook.
“According to the explanations received, the shots were heard in the residential part of the community, and the bullets passed through the gardens of the residents. No cases of human or material damage were reported as a result of the shootings.
The Azerbaijani side, violating the ceasefire established by the Trilateral declaration, the agreements reached at a high level, continues its criminal actions against the rights of the people of Artsakh, violating first of all the right to life of the civilian population, psychological and physical inviolability.
After the establishment of the ceasefire, we have repeatedly stated that with such criminal actions the Azerbaijani side seeks to intimidate the people living in Artsakh, to achieve the eviction of Armenians from Artsakh by creating an atmosphere of fear and despair.
In order to curb the criminal actions of the Azerbaijani side, to exclude their recurrence, as well as to protect the security of the inhabitants, the immediate removal of the Azerbaijani armed positions from the neighborhood of the peaceful settlements of Artsakh, the introduction of impartial investigation mechanisms of ceasefire violations is an urgent need,” the ombudsman added.