Դեկտեմբերի 2-ին աշխատանքային այցով Ստոկհոլմում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրությունից։
«Զրուցակիցները գոհունակությամբ են արձանագրել Հայաստանի և ԱՄՆ միջև քաղաքական երկխոսության առկա մակարդակն ու զարգացման դինամիկան։
Արարատ Միրզոյանը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանում ժողովրդավարական զարգացմանը, պետական կառույցների կարողությունների հզորացմանը, օրենքի գերակայությանը և կոռուպցիայի դեմ պայքարին ԱՄՆ ցուցաբերած օժանդակության կապակցությամբ: Էնթոնի Բլինքենը հայտնել է ամերիկյան կողմի լիակատար աջակցությունը Հայաստանում անցկացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին։
Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում ԱՄՆ վճռական դիրքորոշումը։ Այս համատեքստում հիշատակելով անցյալ տարի նախագահ Ջո Բայդենի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող հայտարարությունը՝ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ այդպիսով ԱՄՆ վերահաստատեց իր հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության և մարդասիրության արժեքներին ու սկզբունքներին:
Կողմերը նաև քննարկել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր։ Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ պետքարտուղարին է ներկայացրել ՀՀ ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ներթափանցման և Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ վերջերս իրականացված ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված քայլերի իրականացումը։
Հանդիպմանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը։ Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերի համատեքստում կարևորվել է հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենն ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո ԼՂ հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորմանն ուղղված խաղաղ գործընթացի լիարժեք վերսկսման անհրաժեշտությունը: Կարևորվել է նաև ԱՄՆ-ի՝ որպես համանախագահ երկրի դերը»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Находящийся в Стокгольме министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 2 декабря провел встречу с госсекретарем США Энтони Блинкеном. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе МИД Армении. Собеседники с удовлетворением отметили нынешний уровень политического диалога между Арменией и США и динамику его развития. Мирзоян выразил удовлетворение содействием США демократическому развитию в Армении, укреплению потенциала государственных структур, верховенству закона и борьбе с коррупцией. Блинкен выразил полную поддержку американской стороны процессу демократических реформ в Армении.
Мирзоян высоко оценил решительную позицию США в вопросе признания Геноцида армян. В этом контексте, коснувшись заявления президента Джо Байдена о признании Геноцида армян в прошлом году, глава МИД Армении подчеркнул, что США таким образом подтвердили свою приверженность защите прав человека, ценностей и гуманитарных принципов. Стороны обсудили вопросы, касающиеся международной и региональной безопасности и стабильности. Мирзоян представил госсекретарю США ситуацию, сложившуюся в результате вторжения Азербайджана на суверенную территорию Армении и агрессии в отношении территориальной целостности Армении. Собеседники подчеркнули важность реализации шагов для деэскалации ситуации.
На встрече подробно обсуждался нагорно-карабахский конфликт. В контексте неотложных гуманитарных вопросов, связанных с 44-дневной войной, развязанной Азербайджаном против Арцаха, была отмечена необходимость репатриации армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц. Стороны подчеркнули необходимость полного возобновления мирного процесса, направленного на всеобъемлющее урегулирование нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседателей МГ ОБСЕ. Была подчеркнута роль США как страны-сопредседателя.