Ստոկհոլմում ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի 28-րդ նիստի շրջանակներում կայացել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ կողմերը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը, ինչպես նաեւ երկկողմ համագործակցության հարցեր, այդ թվում՝ տնտեսական, էներգետիկ եւ այլ ոլորտներում։
ԱՄՆ պետքարտուղարը «բարձր է գնահատել համագործակցությունը միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության հարցերում, այդ թվում՝ Աֆղանստանում Ադրբեջանի գործունեությունը»։

In Stockholm, on the sidelines of the 28th meeting of the OSCE Foreign Ministers Council, a meeting was held between US Secretary of State Antony Blinken and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov.
According to Azerbaijani media, the parties discussed the situation on the Armenian-Azerbaijani border, as well as issues of bilateral cooperation, including in the economic, energy, and other spheres.
The US Secretary of State highly appreciated the cooperation on international peace and security issues, including the activities of Azerbaijan in Afghanistan.