Դեկտեմբերի 6-ին Երեւանում անցկացվում է «Սպիտակի երկրաշարժի պատմական փորձը, սեյսմիկ պաշտպանության ժամանակակից տեխնոլոգիաները» միջազգային գիտաժողովը։
Այն անցկացվում է ՀՀ ԱԻՆ եւ ՌԴ քաղաքացիական պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների եւ բնական աղետների հետեւանքների վերացման նախարարության համագործակցության շրջանակներում։
Մասնավորապես, Հայաստան է ժամանել ՌԴ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության պատվիրակությունը՝ փոխնախարար Նիկոլայ Գրեչուշկինի գլխավորությամբ։ Պատվիրակությունը կայցելի նաեւ Ռուս-հայկական Մարդասիրական արձագանքման կենտրոն՝ երկրաշարժի հետեւանքների վերացման սցենարով միջազգային վարժանքին մասնակցելու համար, որից հետո տեղի կունենա դեպարտամենտի հերթական նիստը։

В Ереване 6 декабря проходит международная конференция «Исторический опыт Спитакского землетрясения, современные технологии сейсмической защиты».
Она проходит в рамках сотрудничества Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Армения и Министерства Российской Федерации по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий.
В Армению, в частности, прибыла делегация МЧС России во главе с заместителем министра Николаем Гречушкиным. Делегация также посетит Российско-Армянский центр гуманитарного реагирования, чтобы присутствовать на международных учениях со сценарием ликвидации последствий землетрясения, после чего состоится очередная сессия департамента.