Հայաստանին կարող է հետաքրքրել «3 + 3» ձեւաչափը, եթե այս հարթակում չքննարկվեն հարցեր, որոնք Հայաստանն արդեն քննարկում է այլ ձեւաչափերի շրջանակներում։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 8-ին, ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, հայտարարեց հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանի իշխանություններն այս հարցն արդեն քննարկել են ռուս գործընկերների հետ։ «Մենք արդեն քննարկել ենք այդ հարցը մեր ռուս գործընկերների հետ։ Նրանք համաձայն էին այս կարծիքի հետ»,- ասաց Փաշինյանը։ Նա հայտնեց նաեւ, որ դեկտեմբերի 10-ին հանդիպում է տեղի ունենալու «3 + 2» ձեւաչափի շրջանակներում։ «Առաջիկա օրերին, եթե չեմ սխալվում՝ դեկտեմբերի 10-ին, տեղի կունենա այսպես կոչված «3+3» կամ «3+2» ձեւաչափով նախնական հանդիպումը։ Հայաստանը այս հանդիպմանը կմասնակցի փոխարտգործնախարարի մակարդակով։
Հանդիպումն առհասարակ կանցկացվի փոխարտգործնախարարների մակարդակով։ Կքննարկվեն հետագա անելիքները», - պարզաբանել է վարչապետը։ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանի կառավարությունը որոշել է ակտիվ տարածաշրջանային քաղաքականություն վարել, եւ այժմ աշխատում է այդ ուղղությամբ։
«Ես չեմ շտապում եզրակացություններ անել, բայց այն, որ մենք պետք է փորձենք գտնել արդյունավետ հարթակներ տարածաշրջանային երկխոսության համար, դա փաստ է, եւ մենք կփորձենք հնարավորինս արդյունավետ աշխատել այս ուղղությամբ», - ընդգծեց վարչապետը։

Armenia may be interested in the ‘3+3’ format, if there won’t be discussions on issues that Armenia is already discussing within the scope of other formats. This is what Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in response to deputies’ questions during today’s question-and-answer session with government officials in parliament.
According to the Prime Minister, the Armenian authorities have already discussed this matter with their Russian colleagues, and the latter share this view. Pashinyan also informed that there will be a meeting in the ‘3+2’ format on December 10 and that Armenia will participate in this meeting at the level of Deputy Foreign Minister.
“The meeting will generally be held at the level of deputy foreign ministers. The future actions will be discussed,” the Prime Minister clarified, adding that the Armenian government has decided to lead an active regional policy and is currently working in this direction.
“I’m not rushing to draw conclusions, but it’s a fact that we need to try to find effective platforms for regional dialogue, and we need to try to work as effectively as possible in this direction,” the premier emphasized.