Իրանի նավթի նախարար Ջավադ Օվջին եւ SOCAR-ի գործադիր տնօրեն Ռովնագ Աբդուլլաեւը քննարկել են Կասպից ծովի տարածաշրջանում էներգետիկ հարաբերությունների զարգացումը եւ համագործակցության ամրապնդումը, փոխանցում է Mehr-ը։
Հանդիպման ընթացքում Օվջին ընդգծել է նավթի եւ գազի ոլորտում Թեհրանի եւ Բաքվի միջեւ երկկողմ հարաբերությունների եւ համագործակցության զարգացման կարեւորությունը։
Կողմերը քննարկել են նաեւ գազային համագործակցության զարգացումը, Իրանի, Ադրբեջանի եւ Թուրքմենստանի միջեւ սվոպային գազի շուրջ եռակողմ համաձայնագրի իրականացումն ու գործարքի փուլերի նախապատրաստումը։

Iran’s Petroleum Minister Javad Owji and SOCAR’s Executive Director Rovnag Abdullayev discussed the development of energy relations and the strengthening of cooperation in the Caspian Sea region, Mehr reports.
During the meeting, Owji emphasized the importance of development of bilateral ties and cooperation between Tehran and Baku in the petrol and natural gas sectors.
The parties also discussed the development of natural gas cooperation, the implementation of the trilateral agreement of Iran, Azerbaijan and Turkmenistan on swap gas and the preparation for the stages of the transaction.