Հայաստանի դիրքորոշումը մշտապես եղել է ան, որ մենք պատրաստ ենք Թուրքիայի հետ հարաբերությունների սկիզբ դնելուն՝ առանց որևէ նախապայմանների: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 14-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը։
«Հայկական կողմը որեւէ բանից չի հրաժարվում, խոսքը Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների սկիզբ դնելու մասին է։ Սա որևէ կերպ չի նշանակում, որ Հայաստանը հրաժարվում է իր առանցքային և պետական շահերից։ Ընդհակառակը, մենք համոզված ենք, որ Հայաստանի պետական շահերից է բխում Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելը», - ասաց Աղաջանյանը։
Նա հավելեց, որ թե Հայաստանը, թե Թուրքիան, կշահեն երկկողմ հարաբերությունների նորմալացումից. «Մենք գիտենք, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները վերջին 30 տարիներին եղել են բարդ եւ, ըստ էության, մշտապես այդ գործընթացի վիժեցվել է հենց Թուրքիայի կողմից: Թուրքիան միշտ դրել նախապայման: Այս համատեքստում տրամաբանական է, որ հայաստանն առաջ է քաշում թեզը, որ այդ հարաբերությունների սկիզմը պետք է լինի առանց որեւէ նախապայմանի»,-ընդգծեց Աղաջանյանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Թուրքիան և Հայաստանը հարաբերությունները կարգավորելու համար կնշանակեն հատուկ ներկայացուցիչներ։
ՀՀ ԱԳՆ-ից արձագանքել էին, որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման երկխոսության համար հատուկ ներկայացուցիչ կնշանակի։

Позиция Армении всегда заключалась в следующем: мы готовы начать отношения с Турцией без каких-либо предварительных условий. Об этом заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании 14 декабря председатель постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Эдуард Агаджанян.
«Армянская сторона ни от чего не отказывается. Речь идет о старте процесса установления дипломатических отношений между Арменией и Турцией. Это ни в коем случае не означает, что Армения отказывается от своих ключевых и государственных интересов. Наоборот, мы уверены, что установление дипломатических отношений с Турцией исходит из государственных интересов Армении», - заверил Агаджанян.
По его словам, и Армения, и Турция лишь выиграют в результате нормализации этих отношений. «Мы знаем, что за последние 30 лет отношения с Турцией были сложными, а процесс нормализации постоянно срывался именно со стороны Турции, которая всегда ставила предусловия. Исходя из этого, вполне логично, что Армения продвигает вперед тезис о необходимости установления отношений без всяких предварительных условий», - сказал Агаджанян, не упомянув о выдвигаемых и в настоящее время Анкарой предусловиях.
Напомним, что глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил о том, что Анкара и Ереван намерены назначить спецпредставителей для нормализации отношений между Турцией и Арменией. МИД Армении следом подтвердил данную информацию.