Մոլդովայի տեղեկատվության եւ անվտանգության ծառայության աշխատակիցները ձերբակալել եւ խուզարկել են ռուս լրագրող, WarGonzo նախագծի հիմնադիր Սեմյոն Պեգովին։ Այս մասին իր Telegram ալիքում հայտնել է Պետդումայի պատգամավոր Արտեմ Տուրովը։
«Այս գիշեր Քիշնեւից Մոսկվա չվերթի ժամանակ Պեգեվին  կանգնեցրել են եւ ավելի քան մեկ ժամ պահել»,-գրել է խորհրդարանականը։ Նրա խոսքով՝ ռուս լրագրողը նկարահանել է սյուժեներ Մերձդնեստրյան հակամարտության պատմության եւ իրադարձությունների, դրա կարգավորման գործում Ռուսաստանի դերի մասին։
Տուրովը հայտնել է, որ մոլդովական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները խուզարկել են Պեգովին, զննել նրա հեռախոսները, նոութբուքը եւ այլ սարքավորումներ, ինչպես նաեւ սպառնացել են նրան հանձնել Ուկրաինայի անվտանգության ուժերին։ Ավելի ուշ ռուս լրագրողը, «ով շատ ադեկվատ է արձագանքել տեղի ունեցածին», ազատ է արձակվել։ «Բայց բոլոր անբարյացակամ գործողությունները, այն պայմաններում, երբ մեր երկիրն աննախադեպ օգնություն է ցուցաբերում Մոլդովային, տարակուսանք են առաջացնում»,-եզրափակել է պատգամավորը, հայտնում է Lenta-ն։

Officers of the Information and Security Service of Moldova have arrested and conducted a search against Russian journalist and founder of WarGonzo Semyon Pegov, Member of the State Duma Artem Turov reported on his Telegram channel.
“During a flight from Kishinev to Moscow tonight, Pegov was stopped and held for over an hour,” the parliamentarian wrote. According to him, the Russian journalist had videotaped stories about the history and events of the Transdniester conflict, as well as Russia’s role in the settlement of the conflict.
Turov informed that the officers of the Moldovan special services conducted a search against Pegov, inspected his phones, laptop and other devices, as well as threatened to transfer him to Ukraine’s security forces. Later, the Russian journalist, “who responded to the happening very adequately”, was released. “However, all the unfriendly actions that are being carried out when our country is providing unprecedented assistance to Moldova, spark doubt,” the MP concluded, Lenta reports.