ՀՀ Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը Վենետիկում հանդիպել է Խորվաթիայի Հանրապետության արդարադատության նախարար Իվան Մալենիկայի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ արդարադատության նախարարությունից:
Հանդիպման ընթացքում նախարարն անդրադարձել է էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքին՝ ընդգծելով Խորվաթիայի ունեցած առաջատար փորձառությունն այս ոլորտում, ինչպես նաև ներկայացրել քրեակատարողական բարեփոխումների շրջանակներում, մասնավորապես նոր մոդելի քրեակատարողական հիմնարկ հիմնելու Նախարարության ծրագրերը: Խորվաթիայի արդարադատության նախարարը նշել է, որ փոխադարձ այցելությունները հնարավորություն կտան առկա խնդիրներին առավել թիրախային լուծումներ տալ:
Համաժողովի շրջանակներում նախարարը հանդիպումներ է ունեցել նաև ԵԽ անդամ երկրների իր գործընկերների հետ: Իռլանդիայի արդարադատության վարչության պետական նախարար Ջեյմս Բրաունի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են քրեակատարողական քաղաքականության մշակման ոլորտում Իռլանդիայի առաջատար փորձառությունը և ՀՀ-ում իրականացվող ոլորտային բարեփոխումների շրջանակներում հետագա համագործակցության խորացման հնարավորությունները:
Հաջորդիվ նախարարը հանդիպել է նաև Հունաստանի Արդարադատության նախարար Կոստաս Տիարասին։ Նախարար Կարեն Անդրեասյանը գործընկերոջն է ներկայացրել արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները, մասնավորապես՝ էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում, ինչպես նաև հանրային ծառայությունների մատուցման ոլորտի թվայնացմանը վերաբերող մանրամասներն ու սպասվելիք բարեփոխումները։ Նախարարը կարևորել է Հունաստանի առաջատար փորձը՝ էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում։
Հանդիպման ավարտին կողմերը շնորհակալություն են հայտնել միմյանց և պատրաստակումություն հայտնել շարունակելու և առավել խորացնելու առկա համագործակցությունը:
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը Իտալիայի Վենետիկ քաղաքում դեկտեմբերի 13-14-ին մասնակցել է «Հանցավորություն և քրեական արդարադատություն. վերականգնողական արդարադատության դերը Եվրոպայում» խորագրով ԵԽ անդամ պետությունների արդարադատության նախարարների խորհրդաժողովին:

Minister of Justice of Armenia Karen Andreasyan today met with Justice Minister of Croatia Ivan Malenica in Venice, as reported the Ministry of Justice of Armenia.
During the meeting, the Armenian justice minister touched upon the course of reforms underway in the electronic justice sector and underscored Croatia’s leading practice in this sector. He also presented the ministry’s plans to establish a penitentiary institution based on a new model.
Within the scope of the conference devoted to crime and criminal justice and the role of rehabilitative justice in Europe, Andreasyan also had meetings with his counterparts of Council of Europe member states.
Ireland’s leading practice in the development of a penitentiary policy and the opportunities for deepening of further cooperation within the scope of the sector-specific reforms underway in Armenia were discussed during the meeting with Minister of State at the Department of Justice of Ireland James Browne.
Afterwards, Andreasyan also met with Minister of Justice of Greece Kostas Tiaras. During the meeting, Andreasyan presented the sector-specific reforms that are underway, particularly in the electronic justice sector. He also attached importance to Greece’s leading practice.
At the end of the meeting, the parties expressed gratitude to each other and expressed willingness to continue and further deepen the existing cooperation.
Armenia’s Justice Minister Karen Andreasyan attended the Conference of Ministers of Justice of Council of Europe member states under the title “Crime and Criminal Justice: The Role of Rehabilitative Justice in Europe” held in Venice from December 13 to 14.