Ամերիկյան գերձայնային AGM-183A հրթիռի նոր փորձարկումը ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon) ծրագրով անհաջողությամբ է ավարտվել։ Այս մասին հայտնել է ՏԱՍՍ-ը՝ The War Zone մասնագիտացված պորտալին հղում անելով։
Ներկայացված տվյալների համաձայն՝ փորձարկումներն իրականացվել են հինգշաբթի։ Փորձարկվող հրթիռը պետք է արձակվեր B-52 ռազմավարական ռմբակոծիչից, իսկ թե որտեղ, կոնկրետ չի նշվում։ Ակնկալվում էր, որ այն ձայնի արագությունից ավելի քան հինգ անգամ մեծ արագություն կբացի:
«Մեկնարկային գործողությունների հաջորդականությունն ընդհատվել է նախքան անհայտ խնդրի պատճառով [հրթիռի] անջատվելը», - ասել է ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի ներկայացուցիչը։ Նրա խոսքով՝ «հրթիռը կվերադարձվի արտադրողին, անհապաղ կսկսվի հեռաչափության եւ օդանավի տվյալների վերլուծություն»։ ԱՄՆ զինված ուժերը ակնկալում են «որքան հնարավոր է շուտ վերսկսել թռիչքային փորձարկումները»։
Ինչպես նշել է պորտալը, սա այս հրթիռի երրորդ անհաջող փորձարկումն է։ Փորձագետները դեռեւս չեն պարզել միջադեպի պատճառները։ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերը դեռ չեն պատասխանել ՏԱՍՍ-ի՝ մեկնաբանելու խնդրանքին։
Պենտագոնի պաշտոնյաները բազմիցս խոստովանել են, որ գերձայնային զենքի արտադրությամբ ԱՄՆ-ը զիջել է Ռուսաստանին եւ Չինաստանին։

A new test of the American hypersonic missile AGM-183A under the ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon) program ended in failure, TASS reported referring to The War Zone.
According to the data presented, tests of the rocket booster were carried out on Thursday. The test missile was supposed to be launched from the B-52 strategic bomber, where exactly is not specified. It was expected to accelerate to more than five times the speed of sound.
The sequence of launch operations was interrupted before the missile separated due to an unknown problem, the US Air Force spokesman said.
According to him, the rocket will be returned to the manufacturer, the analysis of telemetry and onboard data will begin immediately. The US military expects to resume flight testing as soon as possible.
As the portal notes, this is the third unsuccessful test of this rocket. Experts have not yet figured out the reasons for the incident. The US Air Force has not yet responded to a TASS request for comment.
Pentagon officials have repeatedly admitted that the United States has lagged behind Russia and China in the production of hypersonic weapons.