Ռուսական ընկերությունները հավակնում են մասնակցել Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված հատվածի զարգացմանը։ Ինչպես հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով Ռուսաստանի արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարարությանը, ռուսական ընկերությունները Ղարաբաղում նախագծերի իրականացման 14 հայտ են ներկայացրել, այդ թվում՝ շինանյութերի, ջրի, սարքավորումների եւ կապի սարքերի արտադրության հայտեր։
«Ղարաբաղում նախագծերի իրականացման համար ռուսական ընկերություններից ներկայացվել է 14 հայտ (որպես ներդրող՝ չորս նախագիծ, իսկ որպես կապալառու՝ 10 նախագիծ)։ Նախագծերի մասնագիտացումն ուղղված է առեւտրի եւ ծառայությունների, շինարարության, արդյունաբերության եւ գյուղատնտեսության ոլորտներին», - նշել են նախարարությունում։
Արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարարությունը, մասնավորապես, նշել է, որ ««Արազի հովտի տնտեսական գոտու» արդյունաբերական պարկում նախատեսվում է ստեղծել «Կամազ» միասնական սպասարկման կենտրոն եւ Գյանջայի ավտոմոբիլային գործարան, որտեղ սպասարկվելու են «Կամազ» սարքավորումներ, այլ բեռնատարներ եւ գյուղտեխնիկա: «ԻՆՆՈՊՐՈ» ՓԲԸ-ն նույնպես մասնակցում է Հորադիզ-Աղբենդ երկաթգծի կառուցման նախագծին, պայմանագրով ընկերության ծառայությունների արժեքը կազմում է 12 մլն մանաթ (ավելի քան 520 մլն ռուբլի): «Կկազմակերպվի շինանյութերի արտադրություն, կստեղծվեն ջրի, սարքավորումների, կապի սարքերի արտադրության ձեռնարկություններ, երկաթուղիների ազդանշանային համակարգ («Ռեյլ-Տրանս Սերվիս» ՍՊԸ-ի հետ համատեղ)», - հավելել են նախարարությունում։

Российские компании претендуют на участие в освоении оккупированной Азербайджаном части Карабаха. Как сообщает ТАСС на Минпромторг РФ, российские компании подали 14 заявок на реализацию проектов в Карабахе, в том числе по производству стройматериалов, воды, оборудования и устройств связи
«На реализацию проектов в Карабахе было подано 14 заявок от российских компаний (в качестве инвестора - четыре проекта, а в качестве подрядчика - 10 проектов). Специализация проектов направлена на сферу торговли и услуг, строительство, промышленность и сельское хозяйство», - сказали в министерстве.
Минпромторг, в частности, отметил, что «в индустриальном парке «Экономическая зона Аразской долины» планируется создание совместного сервисного центра «Камаза» и Гянджинского автомобильного завода, где будет обслуживаться техника «Камаза», другие грузовые автомобили и сельхозтехника. Также ЗАО "ИННОПРО" участвует в проекте строительства железнодорожной линии Горадиз-Агбенд, стоимость услуг компании по контракту составляет 12 млн манат (более 520 млн рублей)». «Также будет организовано производство строительных материалов, создание предприятия по производству воды, оборудования и устройств связи, сигнализации для железных дорог (совместно с ООО "Рейл-Транс Сервис")», - добавили в министерстве.