Ի հեճուկս ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների, Ադրբեջանի պաշտոնյաները շարունակում են թիրախավորված ռասայական ատելության տարածումը և որևէ քայլ չեն ձեռնարկում դադարեցնելու հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը։ Այս մասին նշված է Հունաստանում ՀՀ դեսպանության տարածած հայտարարության մեջ։
«Արցախը մշտապես հպարտացել է իր տարածքում գտնվող կրոնական և մշակութային հուշարձաններով` համարելով դրանք իր պատմամշակութային ժառանգության մասը: Արցախցիները հոգատար են նաև ռուսական կրոնական և մշակութային ժառանգության` հուշարձանների պահպանման գործում:
Հատկանշական է, որ Արցախի Հանրապետության պետական բյուջեով յուրաքանչուր տարի պատմամշակութային հուշարձանների պահպանման և վերականգնման նպատակով նախատեսված են ծախսեր, քանի որ պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության, ուսումնասիրման ու օգտագործման բնագավառը Արցախի Հանրապետության պատմության և մշակույթի կարևորագույն և առանձնահատուկ ոլորտներից է:
Ռուսական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին գտնվում է Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Գևորգավան տեղամասում: Եկեղեցին կառուցվել է ավելի քան 100 տարի առաջ’ Ռուսաստանից ներգաղթյալների կողմից: Այն կրաքարից է, արտաքուստ դեղնավուն: Ունի երկու մուտք, որոնք բացվում են արևմտյան և հյուսիսային կողմերից: Պատուհանների թիվը երկու տասնյակից ավելի է: Եկեղեցու ծխականները եղել են ռուս վերաբնակիչները: 1989 թվականին մեկնարկեցին եկեղեցու վերականգնողական աշխատանքները, որոնք ընդհատվեցին՝ պայմանավորված Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայով, որի ժամանակ եկեղեցին կրկին կրել է մեծ վնասներ։ Մինչև 2020 թվականի պատերազմի մեկնարկն Արցախի Հանրապետության կառավարությունը մշակում էր եկեղեցու վերականգնման նախագիծ և հովանավոր էր փնտրում՝ վերականգնողական աշխատանքները սկսելու համար։
Այսպիսով, ոմն Անաստասիա Լավրինայի ու Հունաստանում Ադրբեջանի դեսպանության կողմից հունարեն թարգմանությամբ` Արցախի Հանրապետության տարածքում գտնվող ռուսական ուղղափառ կրոնական ժառանգության նկատմամբ հայկական կողմի իբր «ոտնձգությունների» մասին տարածվող քարոզչական նյութը հանդիսանում է հերթական սադրիչ, անհիմն և կեղծ ապատեղեկատվությունը․ այն նպատակ ունի հայերի նկատմամբ ատելություն տարածելով փորձել խարխլել և սեպ խրել Հայաստանի ու իր բարեկամների միջև հարաբերություններում: Մշակութային հուշարձանները դիտավորյալ ոչնչացնող երկիրը փորձում է անհիմն մեղադրանքներով քողարկել իր իսկ կողմից իրականացված բազմաթիվ վանդալիզմի դեպքերը։
Այս կապակցությամբ հարկ է նշել, որ դեկտեմբերի 7-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ներկայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ հրապարակեց որոշումներ: Ի թիվս այլ միջոցների, դատարանը ՊԱՐՏԱՎՈՐԵՑՐԵԼ է Ադրբեջանին նախ՝ «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու ազգությամբ և էթնիկ հայերին թիրախավորող ռասայական ատելության և խտրականության հրահրումը և խթանումը, ներառյալ՝ Ադրբեջանի պաշտոնյաների և պետական հաստատությունների կողմից»։
Մյուս կողմից՝ դատարանը պարտավորեցնում է Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանատների և արտեֆակտերի դեմ»»,- նշված է դեսպանության հայտարարության մեջ։

Несмотря на решения Международного суда ООН, официальные лица Азербайджана продолжают целенаправленно распространять расовую ненависть и не предпринимают никаких шагов по прекращению уничтожения армянского культурного наследия. Об этом говорится в заявлении посольства Армении в Греции.
«Арцах всегда гордился религиозными и культурными памятниками на своей территории, считая их частью своего историко-культурного наследия. Арцахцы заботятся также о сохранении памятников русского религиозного и культурного наследия.
Примечательно, что госбюджетом Республики Арцах на каждый год предусмотрены расходы на сохранение и восстановление историко-культурных памятников, поскольку сфера охраны, изучения и использования историко-культурных памятников является одной из важнейших и особых сфер истории и культуры Республики Арцах.
Русская церковь Св. Богоматери находится в местности Геворгаван Мартунинского района Республики Арцах. Церковь была построена более 100 лет назад мигрантами из России. Она из известняка, снаружи желтоватая. Два входа, на восток и запад. Число окон более двадцати. Паству составляли русские переселенцы. В 1989 году начались восстановительные работы в церкви, которые были прерваны в связи с агрессией Азербайджана против Арцаха, во время которой церковь вновь понесла большие потери. До начала войны 2020 года правительство Республики Арцах разрабатывало проект восстановления церкви и искало спонсора для начала восстановительных работ.
Таким образом, распространяемый некой Анастасией Лавриной и посольством Азербайджана в Греции пропагандистский материал о якобы «посягательствах» армянской стороны на российское православное религиозное наследие, находящееся на территории Республики Арцах, является очередной провокационной, необоснованной и ложной дезинформацией, преследующей цель путем распространения ненависти к армянам попытаться расшатать и вбить клин в отношения между Арменией и ее друзьями.
В этой связи следует отметить, что 7 декабря Международный суд ООН обнародовал решения о применении срочных мер, представленных Арменией и Азербайджаном в рамках дела «Армения против Азербайджана», рассматриваемого в рамках Международной конвенции «Об устранении всех форм расовой дискриминации». В числе других мер, суд обязал Азербайджан сначала «предпринять все необходимые меры для предотвращения разжигания и поощрения расовой ненависти и дискриминации, нацеленной на этнических армян, в том числе со стороны официальных лиц и государственных учреждений Азербайджана».
С другой стороны, суд обязывает Азербайджан «предпринять все необходимые меры для предотвращения и наказания вандализма и осквернения армянского культурного наследия, включая церкви и другие места культа, памятников, достопримечательностей, кладбищ и артефактов», - говорится в заявлении посольства.