ԱՄՆ իշխանությունները հրապարակայնորեն չեն հայտարարել Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) վերականգնման վերջնաժամկետի մասին, սակայն քննարկում են այս թեման փակ ձեւաչափով։ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով օգնական Ջեյք Սալիվանի խոսքով, որին չորեքշաբթի մեջբերում է Reuters-ը, մի քանի շաբաթից համաձայնագիրը վերականգնելու հնարավորություն կարող է արդեն  չլինել։
«Մենք հրապարակայնորեն չենք շրջում օրացույցի ամսաթիվը, բայց կարող եմ ձեզ ասել, որ փակ դռների հետեւում մենք քննարկում ենք ժամկետները, եւ որ դրանք կարճատեւ են»,- Իսրայել կատարած այցի ժամանակ լրագրողներին ասել է Սալիվանը: «Շաբաթներ»,- հավելել է ամերիկացի առաջնորդի օգնականը, երբ նրան խնդրել են ավելի հստակ ժամկետներ նշել:
ԳՀՀԾ-ն Իրանի հետ ստորագրվել է 2015 թվականին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​«հնգյակի» եւ Գերմանիայի կողմից միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված ճգնաժամը հաղթահարելու նպատակով։ ԱՄՆ նախորդ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2018 թվականին որոշում էր կայացրել դուրս գալ ՀԳՀԾ-ից։ Ջո Բայդենը բազմիցս ազդարարել է ԱՄՆ-ն Թեհրանի հետ միջուկային գործարք վերադարձնելու իր պատրաստակամության մասին:
Դեկտեմբերի 17-ին Վիեննայում ավարտվել է Իրանի միջուկային գործարքի վերահաստատման շուրջ բանակցությունների յոթերորդ փուլը։ Եվրոպացի բանակցողները դադար են վերցրել սուրբծննդյան տոների կապակցությամբ: Վիեննայում միջազգային կազմակերպություններում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Միխայիլ Ուլյանովը չի բացառել, որ հաջորդ փուլը կարող է լինել վերջինն ու ամենաերկարը։ Ընդ որում, բանակցողները վճռական են տրամադրված՝ փորձելով ավարտին հասցնել աշխատանքը մինչեւ 2022 թվականի հունվարի վերջ՝ փետրվարի սկիզբ։ Նշվել է, որ բոլոր կողմերը ձգտում են վերականգնել ՀԳՀԾ-ն իր սկզբնական տեսքով։

The US authorities have not publicly announced a deadline for the restoration of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) on the Iranian nuclear program, but are discussing this topic in a closed format.
According to US Assistant to the President for National Security Jake Sullivan, quoted by Reuters on Wednesday, in a few weeks there may not be an opportunity to restore the agreement.
The JCPOA was signed with Iran in 2015 in order to overcome the crisis over its nuclear program. The previous US President Donald Trump made the decision in 2018 to withdraw from the JCPOA. Joe Biden has repeatedly signaled his readiness to return the United States to a nuclear deal with Tehran.
The seventh round of talks to re-establish the Iranian nuclear deal ended on December 17 in Vienna.
European negotiators took a break for the Christmas holidays. Russian Permanent Representative to international organizations in Vienna Mikhail Ulyanov did not rule out that the next round could be the last and longest. At the same time, the negotiators are determined to try to complete the work by the end of January - early February 2022. It was noted that all sides are striving to restore the JCPOA in its original form.