Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հանդիպել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ՝ երկու երկրների համագործակցության զարգացումը քննարկելու համար, հայտնում է IRNA-ն։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարներն այսօր երեկոյան կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսին բացատրել են Ամիր Աբդոլլահիանի՝ Ադրբեջան կատարած պաշտոնական այցի արդյունքները եւ նրանց ընթացող բանակցությունները։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի եւ ԱՀ ԱԳ նախարարի հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների հարաբերությունների ընդլայնման հարցեր եւ տարածաշրջանային իրադարձություններ, տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում։
Անցյալ չորեքշաբթի երեկոյան կայացած այս հանդիպմանն Ամիր Աբդոլլահիանը շեշտել է երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների ցանկությունը՝ ընդլայնել երկկողմ հարաբերությունները եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության եզակի ընդհանուր հատկանիշները եւ ասել. «Երկու երկրների միջեւ նոր գլուխ է սկսվել, եւ դա դրական հետեւանքներ կունենա երկու երկրների համար։ Մենք պատրաստ ենք ավարտին հասցնել բոլոր նախկին նախագծերը եւ նոր համաձայնագրեր կնքել երկու երկրների միջեւ»։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Սահիբ Գաֆարավան նույնպես Իրանի արտաքին գործերի նախարարի հետ հանդիպման ժամանակ ասել էր. «Մենք անհրաժեշտ ջանքեր կգործադրենք Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Իրանի միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացման համար»։
Նա Իրանի արտգործնախարարի այցը Բաքու կարեւոր է համարել երկու երկրների միջեւ ապագա հարաբերությունների համար եւ նշել երկու երկրների պատմական, կրոնական եւ մշակութային ընդհանրությունը. «Իրանն առաջին երկրներից էր, որը ճանաչեց Ադրբեջանի Հանրապետության ազգային անկախությունը 1991 թվականին եւ դիվանագիտական ​​հարաբերություններ հաստատեց մեր երկրի հետ»:
Երեկ ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը նաեւ հարգանքի տուրք մատուցեց արցախյան պատերազմում բոլոր զոհվածների հիշատակին՝ այցելելով Շեիդլար համալիր։
Երեկ` չորեքշաբթի, ԱԳ նախարարը ժամանել էր Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքու՝ Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտոնյաների հետ հանդիպելու համար։
Չորեքշաբթի երեկոյան Բաքու կատարած այցի ընթացքում Իրանի արտգործնախարարը հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի, ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ տիկին Սահեբեկ Ղաֆարովայի եւ այդ երկրի արտաքին գործերի նախարարի հետ։

Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян встретился с министром иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуном Байрамовым, чтобы обсудить развитие сотрудничества между двумя странами, сообщает ИРНА.
Министры иностранных дел Исламской Республики Иран и Азербайджанской Республики на совместной пресс-конференции сегодня вечером объяснили результаты официального визита Амира Абдоллахияна в Азербайджанскую Республику и их текущие переговоры.
Во время встречи между министром иностранных дел Исламской Республики Иран и главой МИД Азербайджанской Республики были обсуждены вопросы расширения отношений между двумя странами и региональные события, и состоялся обмен мнениями.
На этой встрече, состоявшейся вчера вечером в среду Амир Абдоллахиян подчеркнул желание высокопоставленных официальных лиц двух стран расширять двусторонние отношения и уникальные общие черты Исламской Республики Иран и Азербайджанской Республики и сказал: «Между двумя странами началась новая глава, и это будет иметь положительные последствия для обеих стран. Мы готовы доработать все предыдущие проекты и заключить новые договоренности между двумя странами».
Ранее спикер Национального собрания Азербайджанской Республики Сахиб Гафарава также на встрече с министром иностранных дел Ирана сказала: «Мы приложим необходимые усилия для углубления межпарламентских отношений между Азербайджанской Республикой и Ираном».
Она назвала визит министра иностранных дел Ирана в Баку важным для будущего отношений между двумя странами и отметила историческую, религиозную и культурную общность двух стран: «Иран был одной из первых стран, признавших национальную независимость Республики Азербайджан в 1991 году, и установил дипломатические отношения с нашей страной».
Вчера министр иностранных дел Хосейн Амир Абдоллахиян также почтил память всех погибших нагорно-карабахской войны, посетив комплекс «Шеидлаьр».
Вчера в среду министр иностранных дел прибыл в столицу Азербайджана Баку для встречи с официальными лицами Азербайджанской Республики.
В рамках визита в Баку в среду вечером министр иностранных дел Ирана встретился с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, спикером Национального собрания Азербайджанской Республики г-жой Сахебех Гаффаровой и министром иностранных дел этой страны.