ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը ողջունում է դրական եւ թեեւ համեստ քայլերը Ռուսաստանի հետ դիվանագիտության համար, գրում է The Hill-ը։
Վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյան ասել է, որ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի վերջին մեկնաբանությունները վկայում են հունվարին սպասվող դիվանագիտական բանակցությունների համար բաց լինելու մասին: «Մեր մոտեցումն այս հարցում պարզ է ռուսաստանցիների համար»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է պաշտոնյան։ «Ահա, թե ինչ է նշանակում դիվանագիտություն, բանակցություններ, եւ սա այն է, ինչ մենք նախատեսում ենք ձեռնարկել»,-հավելել է նա։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ վարչակազմը պլանավորում է հունվարի սկզբին որոշել Վաշինգտոնի եւ Մոսկվայի միջեւ երկկողմ բանակցությունների վայրը եւ ամսաթիվը։
«Մենք շարունակում ենք ուշադիր հետեւել ռուսական զորքերի՝ տագնապ առաջացնող տեղաշարժին եւ նրանց տեղակայմանը Ուկրաինայի հետ սահմանի երկայնքով»,-ասել է պաշտոնյան:
Ռուսաստանը ներկայացրել է ԱՄՆ-ի, ՆԱՏՕ-ի եւ Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների պահանջների ցանկը։
Բայդենի վարչակազմը հերքել է, որ Արեւմուտքի հետ Ուկրաինայի սերտ կապերը եւ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու նրա ձգտումները վտանգ են ներկայացնում Ռուսաստանի համար, սակայն ասել է, որ Մոսկվան բարձրացրել է հարցեր, որոնք կարող են լուծվել դիվանագիտական բանակցությունների միջոցով։
Վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյան նաեւ դրական զարգացում է որակել Ուկրաինայի արեւելքում հրադադարի ռեժիմի վերականգնումը։ «Մենք ողջունում ենք այդ փոքր քայլը»,-շեշտել է պաշտոնյան՝ հավելելով, որ մտահոգում են գործողությունները, ոչ թե խոսքերը, ուստի ԱՄՆ-ն կշարունակի ուշադիր հետեւել զարգացումներին։
Նա հաստատել է, որ ԱՄՆ-ը Եվրոպայում իր դաշնակիցների՝ ՆԱՏՕ-ի եւ Ուկրաինայի հետ միասին պատրաստ է Ռուսաստանի դեմ գործողություններ ձեռնարկել, եթե նա սկսի «ներխուժում» Ուկրաինա։ Այդ միջոցները ներառում են «զանգվածային պատժամիջոցներ, աջակցություն Ուկրաինայի պաշտպանունակությանն ու իր ուժային դիրքերի կարգավորում ՆԱՏՕ-ի դաշնակից երկրներում»։
«Լրջագույն հետեւանքներ կլինեն, եթե Ռուսաստանը որոշի շարունակել իր ռազմական ներխուժումը Ուկրաինա»,-հավելել է պաշտոնյան։

The Biden administration is welcoming positive, albeit modest, steps toward diplomacy with Russia amid heightened tensions over whether Moscow will launch a military offensive against Ukraine, The Hill reports.
A senior administration official on Thursday said recent comments by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov acknowledging American concerns over Russia’s actions and demands signaled an openness to diplomatic talks expected to take place in January.
“Our approach is understood to the Russians in this regard,” the official said in a briefing with reporters. “That is what diplomacy is, that's what a negotiation is, and that's what we plan to undertake.”
The Biden administration plans to lock down a location and date for bilateral talks between Washington and Moscow in early January, the official said, as Washington, allies in NATO and Kyiv remain on high alert with nearly 200,000 Russian troops massing on Ukraine’s border.
Russian President Vladimir Putin has issued a list of security demands of the U.S., NATO and Ukraine in what he says are efforts to safeguard Russia from what he views as aggressive military posturing by the West.
The Biden administration rejects that Ukraine’s close ties with the West and aspirations to join NATO pose a threat to Russia — reinforcing the alliance as a defensive group — but said that Moscow has raised issues that can be addressed in diplomatic talks.
The senior administration official also highlighted as a positive development the restoration of a ceasefire between Russian-backed separatist forces fighting against the Ukrainian military in the east of the country, which was announced on Wednesday.
The official reiterated that the U.S. stands ready with allies in Europe, NATO and with Ukraine to take action against Russia if it launches an incursion into Ukraine, which American intelligence agencies have warned could occur in early January.
“We have been clear that there will be significant consequences if Russia chooses to go ahead with a further military invasion of Ukraine,” the official added.