Հայաստանում շատ ակտիվ է թուրքական հինգերորդ շարասյունը՝ թունավորում է կյանքի բոլոր ոլորտները, այդ թվում՝ սփյուռքի հետ հարաբերությունները։ Այս մասին դեկտեմբերի 23-ին հայտարարել է ՀՀ վարչապետին առընթեր սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։
«Պատերազմից հետո հին սփյուռքի որոշ կառույցներ քաղաքական նկատառումներով, ցավոք, թշնամական դիրք բռնեցին Հայաստանի նկատմամբ։ Դա մեծ սխալ է նրանց կողմից։ Երկար տարիներ այդ կազմակերպությունները Հայաստանի հետ հարաբերություններում եղել են մոնոպոլիստներ։
Սակայն այժմ պատրաստվում ենք հրաժարվել այս մոտեցումից եւ աշխատել բոլոր կառույցների եւ անհատների հետ։ Մենք նույնիսկ պատրաստ ենք աշխատել նրանց հետ, ովքեր 2018 թվականից հետո Հայաստանի նկատմամբ վատ դիրք են գրավել», - նշել է նա։
Ռուսաստանի հայ իրավաբանների ասոցիացիայի նախագահ Շահեն Պետրոսյանը, ով նախկինում պարգեւատրվել էր մեդալով, ինչը առաջացրել էր մյուս գործիչների դժգոհությունը, ովքեր եւս օգնություն են ցուցաբերել Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ, ինչպես պարզաբանել է Սինանյանը, ամեն օր կամ Հայաստանի դեսպանությունում է եղել կամ օգնություն հավաքել: «Նրա ներդրումը, ինչպես եւ այլ մարդկանցը, ահռելի է», - հավելել է պաշտոնյան։

В Армении очень активна турецкая пятая колонна, которая отравляет все сферы жизни, в том числе отношения с диаспорой. Об этом 23 декабря заявил главный уполномоченный по делам диаспоры при премьер-министре Армении Заре Синанян.
«После войны некоторые структуры старой диаспоры по политическим причинам, к сожалению, заняли враждебную позицию в отношении Армении. Это большая ошибка с их стороны. На протяжении долгих лет эти организации были монополистами в отношениях с Арменией.
Но сейчас мы собираемся отказаться от этого подхода и работать со всеми структурами и лицами. Мы даже готовы работать с теми, кто занял плохую позицию по отношению к Армении после 2018 года»,- отметил он.
Президент Ассоциации армянских юристов России Шаген Петросян, ранее награжденный медалью, что вызвало недовольство других деятелей, которые также оказали помощь во время войны в Карабахе, как пояснил Синанян, каждый день либо был в посольстве Армении, либо собирал помощь. «Его вклад, как и вклад других людей очень велик»,- добавил чиновник.