19,5 հազար աշակերտ ունենք, Արցախում ապրում է 115 հազար մարդ. 2022-ի պետական բյուջեով սկիզբ է դրվելու 2023-2025 միջնաժամկետ ծախսային ծրագրին: Այս մասին դեկտեմբերի 23-ին, Արցախի ԱԺ-ում «Արցախի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ նշել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Անդրադառնալով անվտանգության խնդրին, նա շնորհակալություն էհայտնել ռուսական խաղաղապահներին եւ ՌԴ նախագահ Պուտինին, «ում անմիջական ջանքերի շնորհիվ կասեցվել է թուրքական աշխարհի նկրտումները եւ պահպանվում է խաղաղություն»:
«Մեր որոշ հայրենակիցներ Արցախում քննադատում են ռուս խաղաղապահներին մեզ համար շատ ծանր որոշ դրվագների կապակցությամբ, որի հետեւանքով մենք ունեցել ենք կորուստներ, բայց մենք պետք է նայենք ճշմարտության աչքերին եւ ասենք, որ այստեղ ավելի շատ մեղավորությունը մերն է»,-ասաց նախագահը:
Անդրադառնալով տնտեսական խնդիրներին, նա նշեց, որ կա ներդրող եւ առաջիկայում Արցախում լինելու է ժամանակակից կապ՝ էժան սակագներով: «Սկսված է մոտ 3 հազար նոր բնակարանների կառուցման աշխատանքը: Հուլիսի 1-ից մինչեւ 9 տարեկան երեխաների նպաստները բարձրանալու են կամ նպաստ են տրամադրելու առնվազն 40, բայց հաշվարկներն անում ենք 50 հազարի համար: 2023 թվականին մինչեւ 18 տարեկան բոլոր երեխաներն Արցախում պետք է ստանան նույնչափ նպաստ: 2025-ի հունվարի 1-ից Արցախում նորապսակներին տրամադրվելու է առանձին բնակարան»,-ասել է նա:

We have 19,500 schoolchildren, 115 thousand people live in Artsakh, and the 2022 state budget will start the 2023-2025 medium-term expenditure program. Artsakh (Nagorno-Karabakh) President Arayik Harutyunyan stated this during Thursday’s parliamentary debates on the draft law on the 2022 state budget of Artsakh.
Referring to the issue of security, he thanked the Russian peacekeepers and President Vladimir Putin, "thanks to whose direct efforts the ambitions of the Turkish world have been stopped and peace is maintained."
"Some of our compatriots in Artsakh criticize the Russian peacekeepers in connection with some very difficult episodes for us, as a result of which we have suffered losses. But we must look into the eyes of the truth and say that it is more our fault," the Artsakh President added.
Touching upon the economic issues, he noted that there are investors, and there will be a modern connection in Artsakh with cheap tariffs in the near future.
"The construction of about 3,000 new apartments has begun. As of July 1, the benefits for children up to 9 years old will increase, or benefits will be provide at least 40 [thousand]; but we are calculating for 50 thousand. In 2023, all children under 18 in Artsakh should receive the same benefits. As of January 1, 2025, the newlyweds in Artsakh will be provided with a separate apartment," Harutyunyan said.