Հայաստանում այսօր մեծ աղմուկ է բարձրացել հատուկ ներկայացուցչի շուրջ, ով պաշտպանելու է Հայաստանի դիրքորոշումը Թուրքիայի հետ բանակցություններում։ Այնուամենայնիվ, եթե երկրի վարչապետը Նիկոլ Փաշինյանն է, ապա ամենեւին էլ կարեւոր չէ, թե ով է մասնակցելու բանակցություններին եւ ներկայացնելու մեր երկիրը։ Այս մասին դեկտեմբերի 24-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Հանրապետական ​​կուսակցության խոսնակ, Ազգային ժողովի նախկին փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
Ընդդիմադիր գործչի կարծիքով՝ բանակցողն ամեն դեպքում պետք է իրականացնի եւ առաջ տանի Փաշինյանի քաղաքականությունը՝ կատարելով նրա պատվերը։
«Փաստաթղթում, որն այժմ բանակցությունների հիմքն է, «Հայոց ցեղասպանություն» ձեւակերպումը կհամապատասխանեցվի Թուրքիայի նախագահի ավելի վաղ հնչեցրած դիրքորոշման տեքստին։ Միանգամայն ակնհայտ է, թե ինչպիսին կլինի այս փաստաթուղթը։ Փաստաթղթում կնշվեն նաեւ դիվանագիտական ​​հարաբերություններ հաստատելու պահանջները, ինչպես նաեւ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ անորոշ ձեւակերպումներ։ Եվ ահա թե ինչ է ասում Էրդողանը. «Սպանել են եւ՛ հայերին, եւ՛ թուրքերին։ Սա մեր ընդհանուր ցավն է»։ Մի ընդհանուր բան կասեն ու վերջում կհռչակեն. «Տեսնու՞մ եք, Էրդողանն ասում է, որ սա մեր ընդհանուր ցավն է»։ Այնուհետեւ միջին դասի թուրք պաշտոնյաներից մեկը, հավանաբար, կայցելի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ ծաղիկներ կխոնարհի։ Իսկ սրանք կգնան, ծաղիկներ կխոնարհեն Քեմալ Աթաթուրքի գերեզմանին, եւ կսկսվի «եղբայրությունը»։ Սա պետք է տեղի ունենա»,-ասաց Շարմազանովը։
Նա ընդգծեց, որ նման քաղաքականությամբ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները ոչնչացնում են «Հայ դատի» ողջ պայքարը՝ անջրպետ ստեղծելով Սփյուռքի եւ նրա պատմական հայրենիքի միջեւ։

Today there is a lot of commotion in Armenia with regard to the special envoy who will support Armenia’s position in the negotiations with Turkey. Nevertheless, if the Prime Minister of Armenia is Nikol Pashinyan, it doesn’t matter who will participate in the negotiations and who will represent our country at all. This is what Spokesperson of the Republican Party of Armenia, former Deputy Speaker of the National Assembly Eduard Sharmazanov told reporters.
According to the member of the political opposition, in any case, the envoy needs to lead and advance Pashinyan’s policy.
“In the document, which is currently the foundation for the negotiations, the words “Armenian Genocide” will be brought into compliance with the text of the position that the President of Turkey had previously expressed. It’s unequivocally clear what this document will contain. The document will also state the requirements for the establishment of diplomatic relations, as well as ambiguous statements on the Armenian Genocide. “They killed both the Armenians and the Turks. This is our shared pain” – this is what Erdogan says. They will say something in general and then say “See? Erdogan says this is our shared pain”. Then, an average Turkish official will probably visit Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex and lay flowers, after which these authorities will go and lay flowers at the tomb of Kemal Ataturk, and the ‘brotherhood’ will begin,” Sharmazanov said.
Sharmazanov emphasized that with this policy, the incumbent authorities of Armenia are destroying the whole struggle for the Armenian Cause, creating a barrier between the Armenian Diaspora and its historic homeland.