Հայաստանում այսօր մեծ աղմուկ է բարձրացել հատուկ ներկայացուցչի շուրջ, ով պաշտպանելու է Հայաստանի դիրքորոշումը Թուրքիայի հետ բանակցություններում։ Այնուամենայնիվ, եթե երկրի վարչապետը Նիկոլ Փաշինյանն է, ապա ամենեւին էլ կարեւոր չէ, թե ով է մասնակցելու բանակցություններին եւ ներկայացնելու մեր երկիրը։ Այս մասին դեկտեմբերի 24-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Հանրապետական ​​կուսակցության խոսնակ, Ազգային ժողովի նախկին փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
Ընդդիմադիր գործչի կարծիքով՝ բանակցողն ամեն դեպքում պետք է իրականացնի եւ առաջ տանի Փաշինյանի քաղաքականությունը՝ կատարելով նրա պատվերը։
«Փաստաթղթում, որն այժմ բանակցությունների հիմքն է, «Հայոց ցեղասպանություն» ձեւակերպումը կհամապատասխանեցվի Թուրքիայի նախագահի ավելի վաղ հնչեցրած դիրքորոշման տեքստին։ Միանգամայն ակնհայտ է, թե ինչպիսին կլինի այս փաստաթուղթը։ Փաստաթղթում կնշվեն նաեւ դիվանագիտական ​​հարաբերություններ հաստատելու պահանջները, ինչպես նաեւ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ անորոշ ձեւակերպումներ։ Եվ ահա թե ինչ է ասում Էրդողանը. «Սպանել են եւ՛ հայերին, եւ՛ թուրքերին։ Սա մեր ընդհանուր ցավն է»։ Մի ընդհանուր բան կասեն ու վերջում կհռչակեն. «Տեսնու՞մ եք, Էրդողանն ասում է, որ սա մեր ընդհանուր ցավն է»։ Այնուհետեւ միջին դասի թուրք պաշտոնյաներից մեկը, հավանաբար, կայցելի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ ծաղիկներ կխոնարհի։ Իսկ սրանք կգնան, ծաղիկներ կխոնարհեն Քեմալ Աթաթուրքի գերեզմանին, եւ կսկսվի «եղբայրությունը»։ Սա պետք է տեղի ունենա»,-ասաց Շարմազանովը։
Նա ընդգծեց, որ նման քաղաքականությամբ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները ոչնչացնում են «Հայ դատի» ողջ պայքարը՝ անջրպետ ստեղծելով Սփյուռքի եւ նրա պատմական հայրենիքի միջեւ։

В Армении на сегодняшний день возник ажиотаж вокруг спецпредставителя, которому предстоит отстаивать позицию Армении на переговорах с Турцией. Тем не менее, если премьер-министром страны является Никол Пашинян, то совершенно неважно, кто будет участвовать в переговорах и представлять нашу страну. Об этом на встрече с журналистами заявил 24 декабря спикер Республиканской партии Армении, бывший заместитель председателя Национального Собрания Эдуард Шармазанов.
По мнению оппозиционера, переговорщику в любом случае предстоит реализовывать и продвигать политику Пашиняна, выполняя тем самым его приказы.
«В документе, который на сегодняшний день лежит в основе переговоров, формулировка «Геноцид армян» будет соответствовать тексту озвученной ранее президентом Турции позиции. Так что вполне очевидно, каким будет этот документ. Там будут указаны требования об установлении дипломатических отношений, и размытые формулировки о Геноциде армян. И именно такие, какие дает Реджеп Тайип Эрдоган: «убивали и армян, и турок. Это наша общая боль». Скажут что-то общее и в конце провозгласят: «видите, Эрдоган говорит, что это наша общая боль». Затем какой-то турецкий чиновник среднего класса, возможно, посетит мемориальный комплекс «Цицернакаберд», и возложит цветы. А эти пойдут, возложат цветы на могилу Кемаля Ататурка, и начнется «братство». Должно произойти это», - сказал Шармязанов.
Он подчеркнул, что подобной политикой действующие власти Армении уничтожают всю борьбу «Ай дата», создавая разрыв между Диаспорой и ее исторической родиной.