Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հրամանատար, գեներալ-մայոր Հոսեյն Սալամին հայտարարել է, որ Իրանը «Պայամբար-է Ազամ 17» (Մեծ մարգարե) կոչվող լայնածավալ վարժանքներ է անցկացնում, հայտնել է Mehr-ը։ Նրա խոսքով՝ վարժանքները Իսրայելի կողմից հնչեցված սպառնալիքների պատասխանն են։
«Եթե այս (իսրայելական) ռեժիմի պաշտոնյաները գոնե ինչ-որ բան անեն, կկտրենք նրանց ձեռքերը»,- ասել է գեներալ-մայորը։
Միաժամանակ Իրանի ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Մոհամմադ Հոսեյն Բաղերին նույնպես նշել է, որ զորավարժությունները կապված են Իսրայելի հետ։ Նրա կարծիքով՝ իրադարձությունները «դատարկ սպառնալիքներ» են առաջացրել հրեական պետության ղեկավարության կողմից։
«Այս վարժանքների ընթացքում տարբեր հարթակներից արձակված 16 հրթիռ ճշգրիտ հարվածել է թիրախին»,- հավելել է Բաղերին՝ ընդգծելով նաեւ, որ Իրանը զորավարժությունների շրջանակներում ցուցադրել է իր հրթիռային ներուժի միայն մի փոքր մասը։
Միաժամանակ, բրիգադային գեներալ Աբբաս Նիլֆորուշանը նշել է, որ վարժանքների շրջանակներում ԻՀՊԿ վարժվել են հակառակորդի հակաօդային պաշտպանության վահան ներթափանցելու, այդ թվում՝ ռադիոէլեկտրոնային պատերազմի հարձակողական միջոցների օգնությամբ։
«ԻՀՊԿ-ին հաջողվել է ճնշել հակառակորդի հակաօդային պաշտպանության հիպոթետիկ վահանը՝ էլեկտրոնային պատերազմի հարձակողական գործողություններ իրականացնելով հակառակորդի պաշտպանական համակարգերի դեմ՝ ներխուժման եւ թշնամու երկինք ներթափանցման համար տարածք ապահովելու համար», - ամփոփել է բրիգադային գեներալը։

Командующий Корпусом стражей исламской революции (КСИР) генерал-майор Хоссейн Салами заявил, что Иран проводит масштабные военные учения под названием «Паямбар-э Азам 17» (Великий пророк), передает Mehr. По его словам, маневры стали ответом на угрозы со стороны Израиля.
«Если чиновники этого (израильского) режима хоть что-то сделают, мы отрубим им руки», — отметил генерал-майор.
В то же время начальник генштаба Ирана Мохаммад Хоссейн Багери также указал на то, что маневры связаны с Израилем. По его мнению, мероприятия спровоцировали «пустые угрозы» от руководства еврейского государства.
«В ходе этих учений 16 ракет, выпущенных с разных платформ, точно поразили цель», — добавил Багери, также подчеркнув, что Иран продемонстрировал лишь малую часть своего ракетного потенциала в рамках учений.
При этом пресс-секретарь учений, бригадный генерал Аббас Нилфорушан отметил, что в рамках маневров КСИР отрабатывали проникновение в щит ПВО противника, в том числе с помощью наступательных средств радиоэлектронной борьбы.
«КСИР преуспела в подавлении гипотетического щита ПВО противника путем проведения наступательных операций радиоэлектронной борьбы против систем обороны противника, чтобы обеспечить пространство для вторжения и проникновения в небо противника», — резюмировал бригадный генерал.