«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը երկուշաբթի օրը՝ դեկտեմբերի 27-ին, ասուլիս է տալու։ Լրատվամիջոցները հրավիրվելու եւ մասնակցելու են հավատարմագրման կարգով. նախատեսվում է ընդգրկել լրատվադաշտի ողջ սպեկտրը, ի տարբերություն Նիկոլ Փաշինյանի, որը պատերազմից հետո անցել է առցանց ասուլիսների եւ հրաժարվում է ԶԼՄ-ների հետ տետատետ հանդիպումներից, անգամ առցանց ասուլիսների ժամանակ է ընտրովի պատասխանում ԶԼՄ-ների ուղարկած հարցերին՝ չանդրադառնալով անկախ եւ ոչ իշխանական որոշ լրատվամիջոցների հարցերին։
Երեկ՝ դեկտեմբերի 24-ին, Փաշինյանը հերթական առցանց ասուլիսն է տվել, որի ժամանակ մասնավորապես ասել է, որ դեկտեմբերի 28-ին մասնակցելու է Սանկտ Պետերբուրգում նախատեսված ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին, որտեղ «Ադրբեջանի նախագահի հետ անպայման շփում կլինի»։ Ի դեպ, վերջին ասուլիսների ժամանակ մեկնաբանությունների դաշտը փակում են։
Անցած շաբաթ էլ Սերժ Սարգսյանն իր ասելիքը հանրությանը ներկայացրեց՝ ՀՀԿ համագումարի միջոցով, ուստի կանխատեսելի էր, որ ՀՀ երկրորդ նախագահը, հետ չմնալով գործընթացներից, պետք է ներկայացներ նաեւ իր խոսքը»:

YEREVAN. – Hraparak daily of the Republic of Armenia (RA) writes: RA second president Robert Kocharyan will give a press conference on Monday, December 27.
The media will be invited and will participate by accreditation. It is planned to cover the whole spectrum of the media—unlike [PM] Nikol Pashinyan, who after the [Artsakh (Nagorno-Karabakh)] war [last year] has switched to online press conferences and refuses to hold tête-à-tête meetings with the media, even during online press conferences selectively answers questions sent by the media, without reflecting on the questions of some independent and non-governmental media
Yesterday, on December 24, Pashinyan gave another online press conference (…). By the way, they close the field of comments during the last [such] press conferences [of his].
And last week, [ex-President] Serzh Sargsyan presented his plans to the public through the [former ruling] RPA [party] congress. So, it was predictable that the RA second president, not lagging behind the processes, he had to present his word as well.