Որևէ մեկը կասկած ունի՞, որ արցախահայությունը շարունակում և շարունակելու է իր պայքարը հանուն Արցախի հայկական ապագայի, անկախության միջազգային ճանաչման և, վերջիվերջո, Մայր Հայաստանի հետ միացման: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը:
Նա, մասնավորաես, նշել է. «Յուրաքանչյուր հայի համար արցախահայության կամքն ու ձգտումները պետք է լինեն անձեռնմխելի և հիմք Հայրենիքին աջակցելու մղումներում ու ջանքերում: Արցախին առնչվող գործողություններն ու քննարկումները պետք է ունենան հստակ ու ազգային շահերի հիման վրա ձևավորված նպատակներ, սկզբունքներ ու կարմիր գծեր՝ վեր ցանկացած տիպի նեղ ու կարճաժամկետ շահերից, այդ թվում՝ ներքաղաքական: Եվ սա վերաբերում է թե՛ արցախյան, թե՛ հայաստանյան և թե՛ սփյուռքյան քաղաքական ուժերին ու գործիչներին՝ ինձնից սկսած:
ՅՈՒՐԱՔԱՆՉՅՈՒՐ ՀԱՅ, ՈՎ ԿԱՐԾՈՒՄ Է, ՈՐ ԱՐՑԱԽԸ ՊԵՏՔ Է ՄՆԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆ, ՈՒՆԻ ԱՆԵԼԻՔ, ԵՎ ԴԱ ԱՌԱՋԻՆ ՀԵՐԹԻՆ ՉՎՆԱՍԵԼՆ Է, ՀԵՏՈ՝ ԱՋԱԿՑԵԼԸ»:

Does anyone doubt that the Armenians of Artsakh (Nagorno-Karabakh) continue and will continue their struggle for the Armenian future of Artsakh, international recognition of independence of Artsakh and, eventually, unification with Mother Armenia. This is what Minister of State of Artsakh Artak Beglaryan wrote on his Facebook page, adding the following:
“The will and aspirations of the Armenians of Artsakh need to be inviolable and serve as a basis for supporting the homeland for every Armenian. There need to be specific goals, principles and red lines established on the basis of national interests, above any type of narrow and short-run interests, including the political situation in the country, and this concerns the political forces and figures in Artsakh, Armenia and the Armenian Diaspora, starting from me.
EVERY ARMENIAN WHO BELIEVES ARTSAKH NEEDS TO REMAIN ARMENIAN, HAS SOMETHING TO DO, AND HE OR SHE MUST FIRST AND FOREMOST NOT HARM, AND MUST THEN SUPPORT.”