Գլխավոր դատախազության մոտ այսօր՝ դեկտեմբերի 31-ին, ի պաշտպանություն «Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանի բողոքի ակցիան ավարտվեց:
Հավաքը վարողը ավարտին հայտարարեց. «Մենք մեր պայքարը շարունակելու ենք այնքան, մինչեւ հասնենք մեր վերջնական հաղթանակին, այն հաղթանակին, որը կնպաստի հայրենիքի փրկությանը: Մենք պարտք ունենք մեր զոհված տղաներին եւ այսօր գիշերը մեր տեղը «Եռաբլուրն» է, մեր տղերքի հետ, որովհետեւ մենք նրանց եւ մեր սերունդներին պատասխան ունենք տալու»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտել էր, որ օրերս ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործով դադարեցվել է Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ վարչապետի սպանության և իշխանության յուրացման նախապատրաստման դրվագներով, ինչպես նաև մի խումբ անձանց կողմից զենք և ռազմամթերք պահելու ծանր հանցագործությունների մասով իրականացվող քրեական հետապնդումը։
Այսինքն, վարույթն իրականացնող մարմինը վերջապես հանգել է հետևության, որ նկարագրված գործողությունները հանցագործություններ չեն հանդիսանում, և այդ մասով Աշոտ Մինասյանն ունի արդարացվածի կարգավիճակ։
Այժմ Աշոտ Մինասյանը մեղադրվում է միմիայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (միջին ծանրության հանցանք, առավելագույնը մինչև 3 տարի ազատազրկում)։
Հիշեցնենք, որ խոսքը գնում է 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ին Սիսիան քաղաքում հայտնաբերված զենք- ռազմամթերքին, որի հետ Աշոտ Մինասյանի կապն այնքան է, որքան Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացունը։

Friday’s protest outside the building of the Prosecutor General's Office of Armenia, and in defense of Ashot Minasyan—a.k.a. Ashot the Iron—, the commander of the "Sisakan" detachment and a participant in the three wars who has been in custody for a month now, has concluded.
The moderator of the demonstration announced: "We will continue our struggle until we achieve our final victory, the victory that will contribute to the salvation of the homeland. We owe it to our fallen boys, and tonight our place is Yerablur [Military Pantheon in Yerevan], with our boys, because we have an answer to give to them and to our generations.”
The National Security Service of Armenia has recently terminated the criminal prosecution of Ashot Minasyan on charges of plotting the assassination of the Prime Minister and usurpation of power, as well as possessing of weapons and ammunition by a group of people.
The body conducting the proceedings has concluded that the described actions are not crimes, and Minasyan has the status of acquitted in that regard.
Now Ashot Minasyan is charged only with a moderate crime—and with a maximum of three years in prison. This refers to the weapons and ammunition that were found on November 13, 2020 in Sisian city.