Չի բացառվում, որ Ղազախստանում գտնվող հայ զինվորները գերի կընկնեն եւ այնտեղից կուղարկվեն Ադրբեջան (հաշվի առնելով Ղազախստանի իշխանությունների սերտ հարաբերությունները)։ Որոշ պահանջների կատարման դիմաց նրանց կվերադարձնեն Հայաստան, որտեղ էլ նրանց կդատեն։ Այս մասին հունվարի 7-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Լեհաստանում Հայաստանի նախկին դեսպան, Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էդգար Ղազարյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստանձնել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության քարտուղարության գործառույթները եւ վնաս է հասցրել գործին, քանի որ նրա որոշումը միջազգային հանրության մոտ հարցեր է առաջացրել ՀԱՊԿ մեխանիզմի գործարկման օրինականության վերաբերյալ։
Նա նկատեց, որ Փաշինյանը զորք է ուղարկում այնտեղ, որտեղ կիրառում են նույն մեթոդները, ինչը նա կիրառեց 2018 թվականին իշխանության գալով։ «Ճակատագրի հեգնանքը նաեւ այն է, որ Փաշինյանը նախկինում կոչ էր անում Հայաստանին դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից եւ ցանկանում էր հաշվետվություն ստանալ, թե ինչ պարտավորություններ ունի Ղազախստանը Հայաստանի նկատմամբ եւ հակառակը»,-ընդգծեց Ղազարյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանի իշխանությունները հունվարի 7-ը (մահացածների հիշատակի օրը) դարձրեցին աշխատանքային օր․ «Երկրորդ տարին անընդմեջ իշխանության ոչ մի ներկայացուցիչ չի մասնակցում պատարագին՝ բոյկոտելով Հայ առաքելական եկեղեցին։ Սրանք նույն իշխանություններն են, որոնց քաղաքականության պատճառով մի քանի հազար մարդ զոհվեց»։
Նա հայտնեց, որ Փաշինյանների ընտանիքի պահպանման ծախսերը գերազանցում են 2 միլիոն դոլարը, իսկ վերջերս 190 հազար դոլարանոց մեքենա գնած խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գործուղումների ծախսերը գերազանցում են 120 հազար դոլարը։ «Բացի այդ, գաղտնի է պահվում Սիմոնյանի կառավարական ամառանոցի վերանորոգման ծախսերը, ում եղբայրը, ինչպես նաեւ որոշ պաշտոնյաներ, ներգրավված են ճանապարհաշինության ոլորտում կոռուպցիայի մեջ»,-պարզաբանեց Ղազարյանը։
Փաշինյանի վերջին այցը մարտական դիրքեր նա անվանեց «դիվերսիա», քանի որ «լինելով հայկական պետականության թշնամի՝ նա զինաթափեց զինվորներին»։
«Բացի այդ, Եռաբլուր այցելելուց հետո, ինչպես նաեւ Ամանորի գիշերը զինծառայողի մահվան ֆոնին Փաշինյանը պարեց այլ զինվորների հետ։ Որքան շատ լինեն նման բացասական երեւույթները, այնքան ավելի ուժգին կլինի պայթյունը, իսկ հետեւանքները՝ ողբերգական։ Ամեն դեպքում բոլոր նախկին եւ ներկա պաշտոնյաները պետք է պատժվեն, այդ թվում՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ով վաղուց պարտավոր էր անկեղծ խոստովանությամբ ներկայանալ իրավապահ մարմիններում»,-եզրափակեց Ղազարյանը։

Не исключено, что армянские солдаты в Казахстане попадут в плен, а оттуда их вышлют в Азербайджан (учитывая близкие отношения с властями Казахстана), которые в обмен на выполнение неких требований вернут их Армении, где их потом будут судить. Об этом на встрече с журналистами 7 января заявил бывший посол Армении в Польше, экс-руководитель аппарата Конституционного суда Эдгар Казарян.
По его оценке, премьер-министр Армении Никол Пашинян взял на себя функции сотрудников секретариата Организации Договора о коллективной безопасности и навредил делу, поскольку его решение вызвало вопросы в международном сообществе о законности запуска механизма ОДКБ.
Он заметил, что Пашинян направляет войска на тех, кто применяет такие же методы, какие он сам применял в 2018 году, когда приходил к власти. «Ирония судьбы также в том, что Пашинян в прошлом призывал Армению выйти из ОДКБ и хотел получить отчет о том, какие обязательства имеет тот же Казахстан в отношении Армении и наоборот», - подчеркнул Казарян.
Он напомнил, что власти Армении сделали 7 января (День поминовения усопших) рабочим, охарактеризовав это как очередной шаг по разрушению системы ценностей – опоры государства и нации. «Уже второй год подряд ни один представитель власти не участвует в литургии, бойкотируя Армянскую апостольскую церковь. Это те же власти, из-за политики которых погибло несколько тысяч человек», - добавил экс-посол.
Он сообщил, что расходы на содержание семьи Пашиняна переваливают за 2 млн. долларов, а командировочные расходы спикера парламента Армении Алена Симоняна, недавно купившего себе автомобиль за 190 тыс. долларов, превышают 120 тыс. долларов. «Кроме того, держится в секрете стоимость ремонта правительственной дачи Симоняна, брат которого, а также некоторые чиновники замешаны в коррупции в сфере дорожного строительства», - пояснил Казарян.
Последний визит Пашиняна на боевые позиции он назвал «диверсией», поскольку он, «будучи противником армянского государства, разоружил солдат».
«Кроме того, после визита в военный пантеон «Ераблур», а также на фоне гибели солдата в новогоднюю ночь Пашинян станцевал с другими солдатами. Чем больше будут накапливаться все эти отрицательные явления, тем сильнее будет взрыв и тем более трагическими окажутся последствия. В любом случае все бывшие и нынешние чиновники должны понести наказание, в том числе и бывший министр обороны Армении Давид Тоноян, который давно обязан был явиться в правоохранительные органы с чистосердечным признанием», - заключил экс-руководитель аппарата КС.