Այն, ինչ տեղի ունեցավ Ղազախստանում, բնականաբար, եւ՛ ներքաղաքական, եւ՛ մեծ հաշվով աշխարհաքաղաքական գործընթացների արդյունք է։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը։
«Իհարկե, չի կարելի ամբողջությամբ անտեսել ներքաղաքական պատճառները, քաղաքական, սոցիալական նշանակության տարբեր նախադրյալները։ Այնուամենայնիվ, աշխարհաքաղաքական՝ հեռուն գնացող քայլերը կատալիզատորն ու հիմնական նպատակն էին։ Առանձնահատուկ դեր խաղացին պանթուրքական շրջանակները։ Այն, որ Ղազախստանը առանձնահատուկ նշանակություն ունի պանթուրքիստական ​​գաղափարների համար, կարծում եմ, միանգամայն ակնհայտ է։ Առաջին հերթին, այդ շրջանակների համար համեմատաբար հեշտ էր աշխատել այնտեղ, երկիրը շատ ավելի բաց է, քան տարածաշրջանի մյուս պետությունները, երկիրն իր կազմով բազմազգ է, կան բազմաթիվ կազմակերպություններ։ Ավելին, Ռուսաստանի հետ գործնականում չկա հսկվող սահման, այսինքն՝ կա Ղազախստանով Ռուսաստան տարբեր տեսակի հոսքերի ներթափանցման հնարավորություն, ինչը նույնպես պանթուրքիստական ​​շրջանակների հիմնական նպատակներից է։
Այդ մասին է վկայում Թուրքիայում եւ Ադրբեջանում հիստերիկ վերաբերմունքը։ Ճիշտ է, այնտեղ դրսեւորվեց «կամուֆլյաժային» մոտեցում․ իշխանությունները կարծես կողմնակից են չեզոքությանը, բայց իշխանության իրական կարծիքն արտահայտող ամենատարբեր շրջանակներ՝ քաղաքագետներ, վերլուծաբաններ, հասարակական շրջանակներ, որոնք ֆինանսավորվում են կառավարության կողմից, ունեն աշխարհքաղաքական հավակնություններ եւ նպատակներ, եւ դրա հետ մեկտեղ  մեղադրանքներ են հնչեցնում՝ ուղղված ՀԱՊԿ-ին, Ռուսաստանին, Հայաստանին՝ հենց պանթուրքիզմի առումով։
Ինչո՞ւ, այնուամենայնիվ, Ղազախստանը։ Ինչպես արդեն նշվեց, այն ավելի բաց է, ունի վիթխարի ռեսուրսներ՝ նավթ, գազ, ուրան, այլ ռեսուրսներ, եւ միաժամանակ՝ շատ պայթյունավտանգ է ներգրավվածության եւ սահմանակից պետությունների վրա ներգործության տեսակետից։ Բնականաբար, եթե պանթուրքական շրջանակներին հաջողվեր զավթել իշխանությունը Ղազախստանում, դրանով պայքարը չէր ավարտվի։ Ղազախստանում կողք կողքի ապրում են տարբեր ժողովուրդների ներկայացուցիչներ։ Ի հայտ եկած կենտրոնախույս միտումներն անխուսափելիորեն կանդրադառնային Ռուսաստանի, Չինաստանի, Ղազախստանում ապրող ռուս բնակչության վրա։ Իրավիճակը հղի էր պայթյունով, որը կարող էր տարածվել սահմանակից շատ պետություններում եւ ընդգրկել ընդարձակ աշխարհաքաղաքական տարածք, առաջ բերել բռնության վիթխարի բռնկում, իրավիճակի ապակայունացում։ Դա հնարավորություն կտար, որպեսզի Թուրքիան ավելի ակտիվ ներգրավվեր։ Մենք այժմ տեսնում ենք Անկարայի կողմից թյուրքական միասնության բանաձեւի ակտիվ առաջմղումը,թյուրքական պետությունների զինված կազմավորումների զինվորներ ուղարկելը, սա ակնհայտ ակնարկ է, որ նրանք մտադիր են շարունակել գործել ապակառուցողական ոգով։ Հարկ է ուշադրություն դարձնել 20 հազար գրոհայինների հիանալի պատրաստվածության վրա։ Դա փաստացի նշանակում է, որ նրանք կարողացան ինչ-որ ժամանակով վերահսկողության տակ վերցնել բավական մեծ տարածք, այդ թվում Ալմաթին։ Շատ վերլուծաբաններ ենթադրություններ են հայտնում, որ գրոհայինները եկել էին Աֆղանստանից, այլ տեղերից։ Այդ երթուղին հնարավոր է։ Բայց կա նաեւ ավելի կարճ եւ բացարձակապես չվերահսկվող երթուղի՝ Թուրքիայից Ադրբեջանով, Կասպից ծովով։ Շատ հիմքեր կան ենթադրելու, որ օգտագործվել է հենց այդ երթուղին։ Բաքվում եւ Անկարայում հակառուսական եւ հակահայկական հռետորաբանության բռնկումը նույն բանի մասին է վկայում։ Այսինքն՝ մենք տեսնում ենք իրավիճակի ապակայունացման պլանավորված գործողություն։ Հավանաբար, չէին մտածում, որ այդպես կտրուկ կկասեցվեն նման փորձերը։ ՀԱՊԿ գործողությունները ցույց տվեցին խաղաղապահ գործողության արդյունավետությունը։ Բայց ես կարծում եմ, որ պայքարն, այնուամենայնիվ, ավարտված չէ, եւ լինելու են իրավիճակի ապակայունացման փորձեր նաեւ Կենտրոնական Ասիայի այլ պետություններում։  Մենք տեսնում ենք պանթյուրքիզմը գործողության մեջ։ Չպետք է մոռանալ Էրդողանի՝ վերջերս ցուցադրած քարտեզը, եւ այնտեղ Ղազախստանը առանցքային դերերից մեկն է խաղում։ Որովհետեւ առանց Ղազախստանի պանթյուրքիզմն առաջ մղել Ռուսաստանի եւ Չինաստանի դեմ՝ անհամեմատ ավելի դժվար է լինելու։ Սրանք Թուրքիայի եւ պանթուրքական շրջանակների պլանավորված գործողություններն են՝ վտանգավոր ծավալապաշտական նախագծի իրականացման նպատակով։ Կարծում եմ՝ իրականանալու դեպքում նախագիծը մահացու վտանգ կներկայացներ նաեւ մեզ համար։ Դա չեն թաքցնում Թուրքիայում, թուրք գործիչներն օրինակ են բերում Ղարաբաղը՝ որպես թուրքական միասնության գլխավոր արդյունք։ Այդ գործընթացները բավական որոշակի փոխկապվածություն ունեն։ Ուստի անհրաժեշտ է սառնարյուն, հույզերին չտրվելով, իսկ մենք տեսնում ենք նման անհամարժեք ընկալումներ, կասեցնել արմատական պանթուրքական վեկտորները։ Հետեւանքը կարող է դառնալ գլոբալ մասշտաբի հրդեհը»,- ամփոփել է Դավիթ Բաբայանը։

То, что произошло в Казахстане, естественно, является результатом как внутриполитических, так и – причем в большей степени – геополитических процессов. Об этом заявил глава МИД Арцаха Давид Бабаян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am.
«Конечно, нельзя полностью игнорировать внутриполитические причины, разного рода предпосылки политического, социального, общественного  значения. Но все же катализатором и главной целью были далеко идущие геополитические шаги. Особую роль сыграли пантюркистские круги. То, что Казахстан представляет особую важность для пантюркистских идей, думаю, совершенно очевидно. Во-первых, там относительно легко работалось там указанным кругам, страна гораздо более открытая, чем другие государства региона, страна многонациональная по своему составу, действуют многочисленные организации. Причем нет практически какой-либо охраняемой границы с Россией, то есть существует возможность проникновения разного рода течений через Казахстан в Россию, что тоже одна из главных целей пантюркистских кругов.
Истерическое отношение в Турции и Азербайджане свидетельствуют об этом. Правда, там продемонстрировали «камуфляжный» подход – власти как бы поддерживают нейтралитет, но разного рода круги, политологи, аналитики, общественные круги, финансируемые и близкие к правительству, которые отражают реальное мнение правительства, высказывают их геополитические амбиции и цели, а наряду с этим нападки на ОДКБ, Россию, Армению, именно в ключе пантюркизма.
Почему все же Казахстан? Как уже отмечено, он более открыт, обладает колоссальными ресурсами – нефть, газ, уран, другие ресурсы, и при этом очень взрывоопасный с точки зрения вовлечения и воздействия на сопредельные государства. Естественно, что если бы пантюркистским кругам удалось захватить власть в Казахстане, на этом борьба не закончилась бы. В Казахстане бок о бок живут представители разных народов. Появившиеся опасные центробежные тенденции неминуемо отразились бы на России, Китае, проживающем в Казахстане русском населении. Ситуация была чревата взрывом, способным накрыть многие сопредельные государства и обширное геополитическое пространство, вызвать колоссальный всплеск насилия, дестабилизации  ситуации. Это дало бы возможность более активного вовлечения Турции. Мы сейчас видим активное продвижение Анкарой формулы тюркского единства, посылки тюркских солдат вооруженных формирований тюркских государств, это явный намек на то, что они намерены продолжить действовать в деструктивном ключе. Следует обратить внимание на отличную подготовку 20 тысяч боевиков. Это фактически означает, что они сумели на какое-то время взять под контроль достаточно большую территорию, в том числе Алматы. Многие аналитики высказывают предположения, что боевики прибыли из Афганистана, других мест. Этот маршрут возможен. Но есть и более короткий, и абсолютно неконтролируемый маршрут – из Турции через Азербайджан по Каспийскому морю. Есть очень много оснований полагать, что использовался именно этот маршрут. Всплеск антирусской и  антиармянской риторики в Баку и Анкаре говорит об этом же. То есть мы видим спланированную акцию по дестабилизации ситуации. Наверное, не думали, что так резко будут пресечены подобные попытки. Действия ОДКБ показали эффективность миротворческой операции. Но я полагаю, что борьба все же не окончена и будут попытки дестабилизировать ситуацию и в других государствах Центральной Азии. Мы видим пантюркизм в действии. Не стоит забывать карту, недавно продемонстрированную Эрдоганом, и там Казахстан играет одну из ключевых  ролей. Потому что без Казахстана продвигать пантюркизм против России и Китая будет гораздо сложнее. Это спланированные действия Турции и пантюркистских кругов с целью осуществления опасного экспансионистского проекта. Думаю, что проект в случае осуществления представляет смертельную опасность и для нас. Это не скрывают в Турции, турецкие деятели приводят в пример Карабах, как главный результат тюркского единства. Эти процессы имеют весьма определенную прямую взаимосвязь. Поэтому необходимо хладнокровно, не поддаваясь эмоциям, а мы видим такие неадекватные восприятия, пресекать радикальные пантюркистские векторы. Результатом может стать пожар глобального масштаба», - заключил Давид Бабаян.