ԵԱՀԿ-ում նախագահող Լեհաստանը մտահոգված է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակով։ Այս մասին ասվում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
«Մենք կոչ ենք անում զերծ մնալ ուժի կիրառումից եւ շարունակել բովանդակալից քաղաքական երկխոսությունը, որը սկսվել է վերջերս։ Լեհաստանը՝ որպես ԵԱՀԿ նախագահող երկիր, հակված է աշխատելու գործընկերների հետ՝ վերականգնելու եւ ամրապնդելու ջանքերը՝ կայուն խաղաղություն կառուցելու եւ տարածաշրջանում ամուր զարգացումը խթանելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
«Մենք աջակցում ենք այս հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։ Մենք նաեւ վերահաստատում ենք մեր վճռական աջակցությունը Լեհաստանից ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկի աշխատանքի շարունակմանը»,-նշվում է հայտարարության մեջ։

The Polish OSCE Chairmanship-in-Office expresses deep concern about renewed clashes along the Armenia-Azerbaijan border and that this violence resulted in casualties.
"We call to refrain from the use of force and to continue the meaningful political dialogue initiated recently. Poland as the OSCE Chair is committed to working with partners to renew and strengthen efforts aimed at establishing lasting peace and promoting sustainable development in the region," the statement said.
"We support the efforts of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group in this regard. We also reiterate our strong support for the continuing work of the Personal Representative of the Polish OSCE Chair-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk," it added.