Մոսկվան լրջորեն մտահոգված է հերթական սրմամբ  հայ-ադրբեջանական սահմանին: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով հունվարի 11-ին ադրբեջանական ագրեսիան Հայաստանի հետ սահմանին, որի արդյունքում երեք հայ զինծառայող է զոհվել, եւս երկուսը վիրավորվել են:
«Այս կապակցությամբ շատ հարցեր եղան։ Ձեր հարցերին ավելանում են այնպիսի գլոբալ բնույթի հարցեր, թե ինչպե՞ս կարելի էր խուսափել նման իրավիճակների կրկնությունից... Մենք լրջորեն մտահոգված ենք հերթական սրմամբ հայ-ադրբեջանական սահմանին, կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ ուժային մեթոդների կիրառումից եւ բոլոր վիճելի հարցերը լուծել բացառապես քաղաքական եւ դիվանագիտական ​​ճանապարհով։
Տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության ապահովման հիմնական դեղատոմսը երկարաժամկետ հեռանկարում հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի շուտափույթ մեկնարկն է՝ հետագա սահմանագծմամբ, ինչպես դա արձանագրվել է երեք երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարություններում։ Կարեւոր է գործը դեպի երկկողմանի հանձնաժողովի ստեղծում տանել, Ռուսաստանը պատրաստ է համապարփակ խորհրդատվական օգնություն տրամադրել դրան»,- ասել է նա։

Москва серьезно обеспокоена обеспокоены очередным обострением на армяно-азербайджанской границе. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя азербайджанскую агрессию на границе с Арменией 11 января, в результате которой погибли трое армянских военнослужащих, еще двое получили ранения.
«Было много вопросов на этот счет. К вашим вопросам, добавляются вопросы такого глобального характера – как в целом можно было бы избежать повторений подобных ситуаций...Мы серьезно обеспокоены очередным обострением на армяно-азербайджанской границе, призываем стороны воздержать от применения силовых методов и разрешать все спорные вопросы исключительно политико-дипломатическим путем.
В долгосрочном плане основным рецептом обеспечения стабильности и безопасности в регионе является скорейший запуск процесса делимитации армяно-азербайджанской границы с последующей демаркацией, как это и было зафиксировано в совместных заявлениях лидеров трех стран. Важно вести дело к созданию двусторонней комиссии, Россия готова оказать ей всестороннее консультативное содействие», - отметила она.