«Հայաստանի հետ սահմանից առաջ թուրքական գնացքի վերջին կանգառը, որը երեք տասնամյակ փակ է եղել արյունալի թշնամանքի պատմության պատճառով, տրված է թռչուններին եւ թափառող շներին։ Սակայն հազվագյուտ հույսի շող է փայլում ձյունապատ լեռների վրա, որոնք բարձրանում են Թուրքիայի հյուսիսարեւելյան ծայրամասում»,- գրում է AFP-ն իր հոդվածում:
«Ուրբաթ օրը Մոսկվայում երկար տարիների ընթացքում առաջին ուղիղ շփումները տեղի կունենան երկու երկրների ներկայացուցիչների միջեւ։ «1993 թվականին սահմանը փակվեց, մեր տարածաշրջանը դարձավ բոլոր կողմերից փակ երկրի կույր գոտի»,- ասում է առեւտրականների «Աքյակա» ասոցիացիայի տնօրեն Էնգին Յըլդըրըմը: «Սահմանը մեր միակ պատուհանն է դեպի աշխարհ»։
Տեղացիներն այժմ սեւ բազալտից կառուցված երկաթուղային կայարանը «Աքյակա» են անվանում, «կարոտի կայարան»՝ որպես հիշողություն այն օրերի, երբ գնացքները շարժվում էին երկու ուղղություններով՝ զբոսաշրջություն ու առեւտուր բերելով գեղատեսիլ տարածաշրջան:
«1991-ին մարդիկ հավաքվում էին սահմանի երկու կողմերում, որպեսզի հանդիպեն»,- հիշում է տեղացի պատմաբան Վեդաթ Աքչայոզը:
Յըլդըրըմն ասում է, որ տեղի բնակիչները ուշադիր հետեւում են դիվանագիտական քայլերին։ «Մեր կառավարությունը կողմ է սահմանի բացմանը, եւ կարծում եմ՝ հայերը նույնպես»,- նշում է նա։ «Մենք հայերի հետ խնդիր չունենք, եւ նրանք էլ մեզ հետ խնդիր չունեն»։
Հեռավոր շրջանի խանութպանները հիշում են այն ժամանակները, երբ հայերը հատում էին սահմանը եւ տանում իրենց ապրանքները: «Մենք աշխույժ բիզնես էինք անում հայերի հետ»,- ասում է Հուսեյն Կանիկը, որը խանութի սեփականատեր է պանրի տարբեր տեսակների մեջ մասնագիտացած հարեւան Կարս նահանգում: «Խորհրդային ժամանակներում մորթիներով ու ինքնաեռներով գալիս էին, մեր ապրանքներով՝ վերադառնում... Շուտով կվերադառնանք այդ ժամանակներին»,- ուրախ հույսով ասում է նա։
19-րդ դարի իր հյուրանոցի դիմաց, որտեղ ժամանակին ցարական Ռուսաստանի վերնախավն էր մնում, Ղաֆար Դեմիրը նույնպես խաղաղության վրա է խաղադրույք կատարում՝ հայտարարելով, որ գործերի ներկա վիճակը իմաստ չունի։ «Մենք ճանապարհ ունենք, երկաթգիծ, բայց հայերի հետ կապ չկա»,- դժգոհում է նա։
Տեղական «Ղարաբաղ» հյուրանոցը հիշեցնում է ռազմական գործողությունների մասին, որոնք սպառնում են ամուր խաղաղությանը, սակայն Աքչայոզը նախընտրում է մատնանշել, որ տարածաշրջանը բազմամշակույթ է, եւ այստեղ, բացի թուրքերից ու հայերից, կան վրացիներ, ադրբեջանցիներ, քրդեր ու այլ փոքրամասնություններ։ «Բոլորի համար եկել է խաղաղ ապրելու ժամանակը»,- ասում է նա։
Այստեղ քչերն են սիրում խոսել լարվածության առանցքային պահից՝ 1915-1916 թվականներին ավելի քան մեկ միլիոն հայեր սպանվել են օսմանյան թուրքերի կողմից: Անկարան հրաժարվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ փոխարենը հայտարարելով, որ ե՛ւ թուրք մահմեդականները, ե՛ւ քրիստոնյա հայերը զոհվել են Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ։
Կարսի ու Աքյակայի միջեւ ճանապարհին կանգնեցված հուշարձանը նվիրված է բացառապես «թուրք զոհերի» հիշատակին։ Իսկ Հայաստանի կառավարությունն առաջարկել է բանակցություններում շրջանցել Ցեղասպանության հարցը։
«Մեզ սովորեցրել են թշնամաբար վերաբերվել հայերին։ Կարսում «հայ» բառն օգտագործվել է որպես վիրավորանք»,- ասում է Կարսի նախկին քաղաքապետ Նաիֆ Ալիբեյօղլուն, ով մշտապես Հայաստանի հետ մերձեցման կողմնակից է եղել, հատկապես 2008 թվականի վերջին փորձից հետո։
«Միգուցե ֆանատիզմի ինչ-որ տարրեր կան, բայց մեր ժողովուրդների միջեւ թշնամություն չկա»,-նշում է նա։ «Մենք նման ենք միմյանց, մենք ծիծաղում եւ լաց ենք լինում միեւնույն բանի համար»,- հավելում է նրա եղբայր Ալիջանը՝ տեղական Serhat TV հեռուստաընկերության հիմնադիրը: «Համոզված եմ, որ սահմանի բացման ժամկետն արդեն նշանակված է»,- ասում է նա՝ մի քանի մղոն հեռավորությամբ բարձրացնելով ռուսական դրոշը սահմանային անցակետի վրա, որտեղ Մոսկվան բազա է հիմնել իր հայ դաշնակցին աջակցելու համար:

The tracks have been abandoned to birds and stray dogs at the last Turkish train stop before the Armenian border, shuttered for three decades by a history of bloody feuds. But a rare ray of hope is shining across the snow-capped mountains towering over Turkey's northeastern edge, AFP wrote in an article. It continues as follows, in particular:
The first direct contacts in years between the rivals' envoys will take place in Moscow on Friday. For the economically starved locals of the Turkish frontier town of Akyaka, these talks could not have come soon enough.
"Since the border was shut in 1993, our region has become the country's blind spot, locked on all sides," said Engin Yildirim, director of the Akyaka traders' association. "The border is our only window to the world."
Locals now refer to the Akyaka train stop, built out of black basalt, as the "station of nostalgia"—a memory of the days when trains criss-crossed in both directions, bringing the scenic region tourism and trade.
"In 1991, people would flock to both sides of the border to meet up," Vedat Akcayoz, a local historian, recalled of the days the Soviet Union fell.
Yildirim said the locals are closely following the diplomatic moves.
"Our government is in favour of reopening the border and I believe the Armenians are too," he said. "We have no problem with the Armenians, and they have no problem with us."
The remote region's shop owners recall a time when Armenians would come across the border and gobble up their goods.
"We did a brisk business with the Armenians," said Hussein Kanik, a shop owner in the nearby province of Kars, which specialises in various types of cheese.
In the Soviet era, "they would arrive with furs and samovars and returned with our products... We are soon going back to those days," he said with joyful hope.
In front of his 19th-century hotel, which once housed the elite of tsarist Russia, Gaffar Demir also bet on peace, saying the current state of affairs made no sense.
"We have a road, a railroad, but no relations with the Armenians," he complained.
The local "Karabag" hotel recalls the hostilities imperilling lasting peace, but Akcayoz prefers to point to the region's multicultural foundation, which besides Turks and Armenians includes Georgians, Azeris, Kurds, and other minorities.
"For everyone, it is time to live in peace," he said.
Few here like to talk about the underlining point of tension: the killing of what historians estimate is more than one million Armenians by Ottoman Turks in 1915-16.
Ankara refuses to recognise the genocide, saying instead that both Turkish Muslims and Armenian Christians died during World War I.
A monument erected on the road between Kars and Akyaka is dedicated solely to the memory of the "Turkish victims."
But the Armenian government has proposed sidestepping the genocide issue in the talks.
"We were taught to be hostile toward Armenians. In Kars, 'Armenian' was used as an insult," said former Kars mayor Naif Alibeyoglu, who has always backed a rapprochement with Armenia—especially when the last attempt was made in 2008.
"There may be some fanatical elements, but there's no animosity between our peoples," he argued.
"We look alike, we laugh and we cry about the same things," added his brother Alican, who founded the local broadcaster Serhat TV.
"I am sure the date for the border's reopening has already been set," he said, a Russian flag flying over a border crossing a few miles away, where Moscow has set up a base in support of its Armenian ally.