«Հայաստանի հետ սահմանից առաջ թուրքական գնացքի վերջին կանգառը, որը երեք տասնամյակ փակ է եղել արյունալի թշնամանքի պատմության պատճառով, տրված է թռչուններին եւ թափառող շներին։ Սակայն հազվագյուտ հույսի շող է փայլում ձյունապատ լեռների վրա, որոնք բարձրանում են Թուրքիայի հյուսիսարեւելյան ծայրամասում»,- գրում է AFP-ն իր հոդվածում:
«Ուրբաթ օրը Մոսկվայում երկար տարիների ընթացքում առաջին ուղիղ շփումները տեղի կունենան երկու երկրների ներկայացուցիչների միջեւ։ «1993 թվականին սահմանը փակվեց, մեր տարածաշրջանը դարձավ բոլոր կողմերից փակ երկրի կույր գոտի»,- ասում է առեւտրականների «Աքյակա» ասոցիացիայի տնօրեն Էնգին Յըլդըրըմը: «Սահմանը մեր միակ պատուհանն է դեպի աշխարհ»։
Տեղացիներն այժմ սեւ բազալտից կառուցված երկաթուղային կայարանը «Աքյակա» են անվանում, «կարոտի կայարան»՝ որպես հիշողություն այն օրերի, երբ գնացքները շարժվում էին երկու ուղղություններով՝ զբոսաշրջություն ու առեւտուր բերելով գեղատեսիլ տարածաշրջան:
«1991-ին մարդիկ հավաքվում էին սահմանի երկու կողմերում, որպեսզի հանդիպեն»,- հիշում է տեղացի պատմաբան Վեդաթ Աքչայոզը:
Յըլդըրըմն ասում է, որ տեղի բնակիչները ուշադիր հետեւում են դիվանագիտական քայլերին։ «Մեր կառավարությունը կողմ է սահմանի բացմանը, եւ կարծում եմ՝ հայերը նույնպես»,- նշում է նա։ «Մենք հայերի հետ խնդիր չունենք, եւ նրանք էլ մեզ հետ խնդիր չունեն»։
Հեռավոր շրջանի խանութպանները հիշում են այն ժամանակները, երբ հայերը հատում էին սահմանը եւ տանում իրենց ապրանքները: «Մենք աշխույժ բիզնես էինք անում հայերի հետ»,- ասում է Հուսեյն Կանիկը, որը խանութի սեփականատեր է պանրի տարբեր տեսակների մեջ մասնագիտացած հարեւան Կարս նահանգում: «Խորհրդային ժամանակներում մորթիներով ու ինքնաեռներով գալիս էին, մեր ապրանքներով՝ վերադառնում... Շուտով կվերադառնանք այդ ժամանակներին»,- ուրախ հույսով ասում է նա։
19-րդ դարի իր հյուրանոցի դիմաց, որտեղ ժամանակին ցարական Ռուսաստանի վերնախավն էր մնում, Ղաֆար Դեմիրը նույնպես խաղաղության վրա է խաղադրույք կատարում՝ հայտարարելով, որ գործերի ներկա վիճակը իմաստ չունի։ «Մենք ճանապարհ ունենք, երկաթգիծ, բայց հայերի հետ կապ չկա»,- դժգոհում է նա։
Տեղական «Ղարաբաղ» հյուրանոցը հիշեցնում է ռազմական գործողությունների մասին, որոնք սպառնում են ամուր խաղաղությանը, սակայն Աքչայոզը նախընտրում է մատնանշել, որ տարածաշրջանը բազմամշակույթ է, եւ այստեղ, բացի թուրքերից ու հայերից, կան վրացիներ, ադրբեջանցիներ, քրդեր ու այլ փոքրամասնություններ։ «Բոլորի համար եկել է խաղաղ ապրելու ժամանակը»,- ասում է նա։
Այստեղ քչերն են սիրում խոսել լարվածության առանցքային պահից՝ 1915-1916 թվականներին ավելի քան մեկ միլիոն հայեր սպանվել են օսմանյան թուրքերի կողմից: Անկարան հրաժարվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ փոխարենը հայտարարելով, որ ե՛ւ թուրք մահմեդականները, ե՛ւ քրիստոնյա հայերը զոհվել են Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ։
Կարսի ու Աքյակայի միջեւ ճանապարհին կանգնեցված հուշարձանը նվիրված է բացառապես «թուրք զոհերի» հիշատակին։ Իսկ Հայաստանի կառավարությունն առաջարկել է բանակցություններում շրջանցել Ցեղասպանության հարցը։
«Մեզ սովորեցրել են թշնամաբար վերաբերվել հայերին։ Կարսում «հայ» բառն օգտագործվել է որպես վիրավորանք»,- ասում է Կարսի նախկին քաղաքապետ Նաիֆ Ալիբեյօղլուն, ով մշտապես Հայաստանի հետ մերձեցման կողմնակից է եղել, հատկապես 2008 թվականի վերջին փորձից հետո։
«Միգուցե ֆանատիզմի ինչ-որ տարրեր կան, բայց մեր ժողովուրդների միջեւ թշնամություն չկա»,-նշում է նա։ «Մենք նման ենք միմյանց, մենք ծիծաղում եւ լաց ենք լինում միեւնույն բանի համար»,- հավելում է նրա եղբայր Ալիջանը՝ տեղական Serhat TV հեռուստաընկերության հիմնադիրը: «Համոզված եմ, որ սահմանի բացման ժամկետն արդեն նշանակված է»,- ասում է նա՝ մի քանի մղոն հեռավորությամբ բարձրացնելով ռուսական դրոշը սահմանային անցակետի վրա, որտեղ Մոսկվան բազա է հիմնել իր հայ դաշնակցին աջակցելու համար:

«Пути  на последней остановке турецкого поезда перед границей с Арменией, закрытой на три десятилетия из-за истории кровавых междоусобиц, отданы птицам и бродячим собакам. Но редкий луч надежды сияет над заснеженными горами, возвышающимися над северо-восточной окраиной Турции», - пишет AFP в своем репортаже.
«В пятницу в Москве состоятся первые за много лет прямые контакты между представителями двух стран.  «С тех пор, как в 1993 году граница была закрыта, наш регион стал слепой зоной страны, закрытой со всех сторон», — сказал Энгин Йилдирим, директор ассоциации торговцев Акьяка. «Граница — наше единственное окно в мир».
Местные жители теперь называют железнодорожную станцию Акьяка, построенную из черного базальта, «станцией ностальгии» — воспоминанием о днях, когда поезда курсировали в обоих направлениях, принося в живописный регион туризм и торговлю.
«В 1991 году люди стекались по обе стороны границы, чтобы встретиться», — вспоминает  краевед Ведат Акчайоз.
Йилдырым сказал, что местные жители внимательно следят за дипломатическими шагами. «Наше правительство выступает за открытие границы, и я думаю, что армяне тоже», - сказал он. «У нас нет проблем с армянами, а у них нет проблем с нами».
Владельцы магазинов отдаленного района вспоминают времена, когда армяне переходили границу и сметали их товары. «Мы вели оживленный бизнес с армянами», — сказал Хусейн Каник, владелец магазина в соседней провинции Карс, который специализируется на различных сортах сыра. «В советское время приезжали с мехами и самоварами, а возвращались с нашими изделиями… Мы скоро вернемся к тем временам», — с радостной надеждой говорит он.
Перед своим отелем 19-го века, в котором когда-то размещалась элита царской России, Гаффар Демир также сделал ставку на мир, заявив, что нынешнее положение дел не имеет смысла. «У нас есть дорога, железная дорога, но нет отношений с армянами», - пожаловался он.
Местная гостиница «Карабах» напоминает о военных действиях, угрожающих прочному миру, но Акчайоз предпочитает указывать на поликультурную основу региона, в которую, помимо турок и армян, входят грузины, азербайджанцы, курды и другие меньшинства. «Для всех настало время жить в мире», — сказал он.
Немногие здесь любят говорить о ключевом моменте напряженности: более миллиона армян были убиты турками-османами в 1915-1916 годах. Анкара отказывается признать Геноцид армян, заявляя вместо этого, что и турецкие мусульмане, и армяне-христиане погибли во время Первой мировой войны.
Памятник, установленный на дороге между Карсом и Акьякой, посвящен исключительно памяти «турецких жертв». Но правительство Армении предложило обойти вопрос Геноцида на переговорах.
«Нас учили быть враждебными по отношению к армянам. В Карсе слово «армянин» использовалось как оскорбление», — сказал бывший мэр Карса Наиф Алибейоглу, который всегда поддерживал сближение с Арменией, особенно когда в 2008 году была предпринята последняя попытка.
«Может быть, какие-то фанатичные элементы есть, но между нашими народами нет вражды», — заявил он. «Мы похожи друг на друга, мы смеемся и плачем об одном и том же», — добавил его брат Аликан, основатель местной телекомпании Serhat TV. «Я уверен, что дата открытия границы уже назначена», — сказал он, поднимая российский флаг над пограничным переходом в нескольких милях от него, где Москва создала базу для поддержки своего армянского союзника».