Հունվարի 13-ին տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստ, որի ընթացքում Լեհաստանի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Զբիգնև Ռաուն ներկայացրել է լեհական նախագահության առաջնահերթությունները:
ՀՀ ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հաջորդած մտքերի փոխանակման ընթացքում ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի առաքելության ղեկավար, դեսպան Արմեն Պապիկյանը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին և Արցախի հետ շփման գծում Ադրբեջանի կողմից շարունակ կազմակերպվող սադրանքներին և ռազմական բախումներին, որոնք հանգեցրել են մարդկային կորուստների:
Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել ՀՀ ինքնիշխան տարածք 2021թ. մայիսի 12-ից ներխուժած ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների կողմից ս.թ. հունվարի 11-ին հրետանու և անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործմամբ կազմակերպած սադրիչ գործողությանը, ինչի արդյունքում զոհվել են ՀՀ զինծառայողներ Արթուր Մխիթարյանը, Ռուդիկ Ղարիբյանը և Վահան Բաբայանը:
Ընդգծվել է, որ վերջին օրերին Բաքվից հնչող հայատյաց և, միևնույն ժամանակ, «ինքնախոստովանական» հայտարարությունները հաստատում են, որ այդ բախումները նախաձեռնել է Ադրբեջանը:
ԵԱՀԿ գործող նախագահի ուշադրությունը կրկին հրավիրվել է Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների և գերության մեջ գտնվող քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև բռնի անհետացումների խնդիրներին, որոնք մինչ օրս չեն հանգուցալուծվել՝ Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և միջազգային մարդասիրական իրավունքի ներքո ստանձնած պարտավորությունների ոտնահարման հետևանքով:
Դեսպան Պապիկյանը կոչ է արել ԵԱՀԿ նախագահությանը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին գործուն միջոցներ ձեռնարկել՝ դադարեցնելու Ադրբեջանի սադրանքները, և վերսկսելու հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացը:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն առանձնահատուկ ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ տարածքում ուժի կիրառումը չի կարող «լուծել» որևէ հակամարտություն և ադրբեջանական կողմից ուժի կիրառումը, որպես հակամարտության կարգավորման լեգիտիմ գործիքի ներկանհետ(այացումը վտանգում է ԵԱՀԿ-ի տարածաշրջանի անվտանգությունը և վարկաբեկում հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման նպատակով ստեղծված միջազգային կազմակերպությունները՝ այդ թվում ԵԱՀԿ-ն:
Ամփոփելով իր ելույթը՝ դեսպան Պապիկյանը կոչ է արել ԵԱՀԿ լեհական նախագահությանը ուշադրության կենտրոնում պահել ԼՂ հակամարտությունը, և հույս հայտնել, որ Լեհաստանի նախագահությունը միջազգային այլ գործընկերների հետ միասին կօգտագործի առկա գործիքակազմը՝ Ադրբեջանին հստակ և միանշանակ ուղերձ հղելու համար, որ ուժի շարունակական կիրառումը չի կարող հանդուրժվել և անհետևանք մնալ։
Ադրբեջանը պետք է անհապաղ դադարեցնի իր սադրանքները, դուրս բերի իր ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից, դադարեցնի լարվածության սրումը թե՛ Հայաստանի սահմանին, թե՛ Արցախի հետ շփման գծում և կատարի իր ստանձնած պարտավորությունները։

13 января состоялось специальное заседание Постоянного совета ОБСЕ, в ходе которого министр иностранных дел Польши, действующий председатель ОБСЕ Збигнев Рау представил приоритеты польского председательства. Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД, далее в ходе обмена мнениями глава миссии Армении в ОБСЕ, посол Армен Папикян выступил с речью, в ходе которой коснулся продолжающихся провокаций со стороны Азербайджана на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения с Арцахом и вооруженных столкновений, повлекших за собой человеческие жертвы.
В частности, было отмечено, что вооруженные подразделения Азербайджана, которые с 12 мая 2021 года вторглись на суверенную территорию Республики Армения, 11 января 2022 года прибегли к провокационным действиям с применением артиллерии и беспилотных летательных аппаратов, вследствие чего были убиты военнослужащие ВС Армении  Артур Мхитарян, Рудик Гарибян и Ваан Бабаян. Было подчеркнуто, что звучащие в последние дни из Баку антиармянские заявления подтверждают, что инициатором этих столкновений был Азербайджан.
Внимание действующего председателя ОБСЕ вновь было обращено на вопрос удерживаемых в плену в Баку армянских военнослужащих и гражданских лиц, а также на проблему насильственных исчезновений, которая до сих пор не решена в нарушение Азербайджаном трехстороннего заявления от 9 ноября и своих обязательств по международному гуманитарному праву. Папикян призвал председательство ОБСЕ и страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ принять действенные меры для прекращения провокаций Азербайджана и возобновления мирного процесса. Он особо подчеркнул, что применение силы на территории ОБСЕ не может «урегулировать» ни один конфликт, представление Азербайджаном применения силы в качестве легитимного инструмента разрешения конфликта ставит под угрозу безопасность региона ОБСЕ, дискредитирует международные организации, созданные с целью мирного урегулирования конфликтов, в том числе и ОБСЕ.
Подводя итоги своего выступления, Папикян призвал польское председательство ОБСЕ сосредоточить внимание на карабахском конфликте и выразил надежду, что оно вместе с другими международными партнерами использует существующие инструменты, чтобы направить Азербайджану четкое и однозначное послание о том, что продолжение применения силы неприемлемо и не останется без последствий. Азербайджан должен немедленно прекратить провокации, вывести свои силы с суверенной территории Армении, остановить эскалацию напряженности как на границе с Арменией, так и на линии соприкосновения с Арцахом, а также выполнить взятые на себя обязательства.