Արցախի ԱԺ բոլոր 5 խմբակցությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ կապված Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության ապակառուցողական ու ագրեսիվ քաղաքականության հետ:
«2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանը Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության սահմաններին պարբերաբար լարված իրավիճակ է ստեղծում՝ հիմնականում թիրախավորելով հայկական երկու հանրապետությունների խաղաղ բնակչությանը:
Վերջին օրերին ավելի հաճախակի դարձած այդօրինակ սադրանքները վկայում են, որ Ադրբեջանը չի հրաժարվել տասնամյակներ շարունակ վարած հայատյաց քաղաքականությունից, ինչը կասկածի տակ է դնում խաղաղության օրակարգերի շուրջ այդ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության՝ միջազգային կառույցների համար երբեմն հնչեցվող հայտարարությունների անկեղծությունը:
2020թ. աշնանը Արցախի ժողովրդի դեմ Թուրքիայի ու միջազգային ահաբեկիչների մասնակցությամբ սանձազերծված և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներով ուղեկցված ադրբեջանական ագրեսիան, չնայած Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից մեկի՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղարար ջանքերի, շարունակվում է այլ մեթոդներով, և այդ ամենը պարբերաբար բորբոքվում է Ադրբեջանի ղեկավարի կողմից մշտապես հնչեցվող սպառնալիքներով, մասնավորապես կասկածի տակ դնելով ռուս խաղաղապահների կողմից վերահսկվող միջանցքի անվտանգությունը:
ՀՀ ղեկավարության, միջազգային կառույցների ու ազդեցիկ երկրների կողմից այդ ամենի անտեսումն ու համարժեք արձագանքների բացակայությունը սխալ ազդանշան են դարձել հարևան երկրի ղեկավարի համար, ով, մոռացության տալով եվրոպական հեղինակավոր կառույցներին անդամակցելիս իր երկրի կողմից ստանձնած պարտավորությունները, հիմա էլ հավակնում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի երեք մշտական անդամ երկրներից՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից, ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից կազմված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության սահմանափակմանը:
Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը 1992 թվականից հանձն առած և տևական ժամանակ տարածաշրջանային կայունությանը իր նպաստը բերած վերոնշյալ հեղինակավոր կառույցի նկատմամբ նմանօրինակ քամահրական վերաբերմունքը համարում ենք անթույլատրելի ու գնահատում որպես բացահայտ արհամարհանք միջազգային իրավունքի և միջազգային հանրության ջանքերի նկատմամբ:
Դատապարտելով Ադրբեջանի ղեկավարության նման պահվածքը՝ տարածաշրջանում հասունացող նոր լարվածությունը կանխելու նպատակով կոչ ենք անում Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին գործնական քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության չեզոքացման և այդ երկրի պատասխանատուներին միջազգային իրավունքի դաշտ վերադարձնելու համար:

The Artsakh (Nagorno-Karabakh) National Assembly factions on Friday issued a joint statement on the destructive and aggressive policy of the political leadership of Azerbaijan. The statement reads as follows:
After the trilateral statement of November 9, 2020, Azerbaijan regularly creates tense situations on the borders of the Artsakh Republic and the Republic of Armenia, targeting mainly the civilian population of the two Armenian republics.
Such provocations, which have become more frequent in recent days, show that Azerbaijan has not renounced its decades-long anti-Armenian policy, which calls into question the military-political leadership of the country over peace agendas, the sincerity of the statements that are sometimes made for international organizations.
Despite the peace efforts of one of the Minsk Group Co-Chairs, the Russian Federation, the Azeri aggression unleashed against the people of Artsakh in the fall of 2020 with the participation of Turkey and international terrorists, accompanied by massive human rights violations, continues with other methods. All this is regularly inflamed by the constant threats particularly made by the leader of Azerbaijan, thus questioning the security of the corridor controlled by Russian peacekeepers.
The neglect of all this by the Armenian leadership, international organizations and influential countries and the lack of adequate responses, have become the wrong signal for the leader of the neighboring country, who, forgetting the commitments made by his country when joining authoritative European structures, is currently claiming to limit the activities of the OSCE Minsk Group, consisting of three permanent members of the UN Security Council - Russia, the United States and France.
We consider such a disparaging attitude towards the above-mentioned authoritative structure, which has contributed to regional stability over a long period of time on the peaceful settlement of the Karabakh conflict since 1992, inadmissible and assess it as an open contempt for the international law and the efforts of the international community.
Condemning such behavior of the Azerbaijani leadership, we call on Minsk Group Co-Chairs to take practical steps to neutralize Azerbaijan's destructive policy in order to prevent new tensions in the region and return those in charge of that country to the field of international law.