Դատախազության մեղքով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը երկար ժամանակ կալանքի տակ էր։ Այս մասին «Հայելուն» տված հարցազրույցում ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
Փաստաբանը նշեց, որ դատախազությունն իրեն ոչ ադեկվատ է պահում՝ նույն հոդվածի վերաբերյալ տարբեր կարծիքներ հայտնելով։ Մեկ ասում է, որ 2009-ին ուժի մեջ մտած 300.1 հոդվածը կարող է տարածվել 2008-ի դեպքերի վրա, բայց երբ Արզումանյանին եւ մյուսներին նույն հոդվածով մեղադրանք առաջադրեցին, դատախազությունը հրաժարվեց մեղադրանքներից, հիշեցրեց փաստաբանը։
Խոսելով Սահմանադրական դատարանի որոշման մասին, որով նշված հոդվածը հակասահմանադրական է ճանաչվում, Ալումյանը նշեց, որ դատախազությունը պետք է զգա իր մեղքի աստիճանը։ «Որ չի տեսել, չի գնահատել հոդվածի հակասահմանադրականությունը: Այն դա չտեսավ: Մենք այս հարցը բարձրացրեցինք դատախազությունում, բայց դրանից հետո էլ դատախազությունն այն չտեսավ։ Այսինքն՝ դատախազությունը շատ լուրջ մասնագիտական սխալ թույլ տվեց։ Անկախ նրանից, թե դա վատ վերլուծության, օրենքի սխալ մեկնաբանության, թե դիտավորության արդյունք էր՝ մեղքի աստիճանը կարող է տարբեր լինել: Բայց այն, որ իրենք են մեղավոր այս բացթողման մեջ, միանշանակ է։ Արդյունքում անձը՝ երկրի երկրորդ նախագահն այս սխալի արդյունքում երկար ժամանակ կալանքի տակ էր»,- ընդգծեց փաստաբանը:

YEREVAN. – The second president of Armenia, Robert Kocharyan, was in custody for a long time through the fault of the prosecutor's office, Kocharyan's lawyer Hayk Alumyan said in an interview.
The attorney noted that the prosecutor's office was behaving inadequately, expressing different opinions on a Criminal Code article. As per Alumyan, on the one hand, the prosecutor's office says that Article 300.1—which came into force in 2009—could be applied to the tragic events of March 2008 in Yerevan, but, on the other hand, when several others were charged under the same article, the prosecutor's office had dropped the charges, the lawyer recalled.
Speaking about the Constitutional Court decision by which the aforesaid article has been deemed unconstitutional, Alumyan noted that the prosecutor's office should sense the degree of its fault.
"It did not see, assess the unconstitutionality of the article. It did not see it. We raised this issue at the prosecutor's office, but the prosecutor's office did not see it even after that. That is, the prosecutor's office made a very serious professional mistake. Regardless whether it was the result of poor analysis, misinterpretation of the law, or intent, the degree of fault can vary. But it is clear that they are at fault for this omission. As a result, a person—the second president of the country—was in custody for a long time as a result of this mistake," the lawyer emphasized.