Հունվարի 16-ին, տեղական ժամանակով ժամը 07:25-ին (Գրինվիչի ժամանակով՝ 03:25-ին) ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է հյուսիսային լայնության 39.14⁰ և արևելյան երկայնության 46.52⁰ աշխարհագրական կոորդինատներով Ադրբեջան-Հայաստան սահմանային գոտի` Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքից 12 կմ հարավ-արևելք, օջախի 10 կմ խորությամբ, 4․3 մագնիտուդով երկրաշարժ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԻՆ-ից:
Էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 5-6 բալ:
Երկրաշարժը զգացվել է Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում և մի շարք գյուղերում՝ 4-5 բալ ուժգնությամբ, Վայոց ձորի մարզի Վայք և Եղեգնաձոր քաղաքներում, Արցախի Հանրապետության Ստեփանակերտ քաղաքում` 3-4 բալ ուժգնությամբ:

An earthquake with a magnitude of 4.3 occurred on January 16 at 07:25 local time (03:25 GMT) on the Armenian-Azerbaijani border - 12 km southeast of the city of Kapan in the Syunik region of Armenia. This is reported by the Ministry of Emergency Situations of the Republic.
The earthquake coordinates are 39.14⁰ north latitude and 46.52⁰ east longitude.
The source of the earthquake with a magnitude of 4.3 lay at a depth of 10 km.
The strength of the tremors in the epicenter was 5-6 points.
An earthquake of magnitude 4-5 was felt in the town of Kapan in the Syunik region and in a number of villages in the Syunik region. Shocks of magnitude 3-4 were felt in the cities of Vayk and Yeghegnadzor, Vayots Dzor region, as well as in the capital of Artsakh, Stepanakert.