Հայ-թուրքական բանակցություններն ընթացել են առանց որեւէ կոնսպիրոլոգիայի եւ ոչ մի կերպ չեն թաքցվել հանրությունից։ Այս մասին հունվարի 17-ին Ազգային ժողովի նիստում ասաց կառավարող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից խորհրդարանի փոխնախագահ, Թուրքիայի հետ բանակցություններում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ պատասխանելով ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների հարցերին։
Ռուբինյանը, մասնավորապես, հիշեցրեց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցչի՝ դեռեւս անցած տարի արած հայտարարությունների մասին։ «Այն ժամանակ նշվել էր, որ հայ դիվանագետները այս հարցով իր հետ քննարկումներ են անցկացրել։ Հետո այդ տեղեկությունները հաստատեց նաեւ Հայաստանի ԱԳՆ-ն։ Դրանից հետո թուրքական կողմը հայտարարեց բանագնացի նշանակման մասին։ Դրանից հետո հատուկ ներկայացուցիչ նշանակեց նաեւ Երեւանը։ Հանդիպման վայրը՝ Ռուսաստանի ԱԳՆ Ընդունելությունների տուն։ Այն ընտրվել էր ռուսական կողմի աջակցությամբ։ Բայց ես այնքան էլ չեմ հասկանում, թե ինչ կապ ունի այս հարցը խորհրդարանի օրակարգի հետ։ Դուք կարող եք այն տալ կամ կառավարության ժամին, կամ պարզապես մոտենալ ինձ նիստի ընդմիջմանեը, եւ ես ձեզ ամեն ինչ կպատմեմ։ Ավելին, անգամ սուրճ կհյուրասիրեմ։ Կամ էլ ժամանակ կգտնեմ եւ հրապարակային կպատասխանեմ բոլոր հարցերին»,- հավաստիացրեց Ռուբինյանը։
Հիշեցնենք, որ Ռուբեն Ռուբինյանի եւ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչի առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել հունվարի 14-ին Մոսկվայում։

Армяно-турецкие переговоры проводились без какой-либо конспирологии и никоим образом не скрывались от общественности. Об этом на заседании Национального Собрания заявил 17 января вице-спикер парламента от правящей партии «Гражданский договор», спецпредставитель Армении на переговорах с Турцией Рубен Рубинян, отвечая на вопросы депутатов от оппозиционного блока «Армения».
Рубинян, в частности, напомнил о заявлениях представителя Министерства иностранных дел России, сделанных еще в прошлом году. «Тогда было отмечено, что армянские дипломаты по этому вопросу проводили с ним обсуждения. Затем эти сведения подтвердило и МИД Армении. После этого турецкая сторона объявила о назначении эмиссара. Вслед за этим спецпредставителя назначил и Ереван. Место встречи – Дом приемов МИД России. Оно было выбрано при поддержке российской стороны. Однако я не совсем понимаю, какое отношение этот вопрос имеет к повестке дня парламента. Вы можете задать его либо в ходе правительственного часа, либо просто подойти ко мне в перерыве заседания, и я вам все расскажу. Более того, даже кофе угощу. Или же я найду время и публично отвечу на все вопросы», - заверил Рубинян.
Напомним, что первая встреча Рубена Рубиняна и спецпредставителя от Турции Сердара Кылыча состоялась в Москве 14 января.