Չի եղել որոշված ասուլիս, որը դարձել է հարցազրույց. եղել է հանրությանը տեղեկացնելու խնդիր եւ լավագույն ձեւաչափն ընտրվել է հարցազրույցը։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով մամուլի տեղեկություններին, ըստ որի Սերժ Սարգսյանը նախապես հայտարարել էր, որ ասուլիս է տալու, հետո այն դարձել է հարցազրույց:
Շարմազանովը նաեւ նշել է. «Այսօր աչքովս ընկավ մի լուր, որը վերաբերում էր Սերժ Սարգսյանի գալիք հարցազրույցին։
Բնական եմ համարում այն, որ մեծ ուշադրություն կա ՀՀ երրորդ նախագահի հարցազրույցի հանդեպ եւ նորմալ եմ վերաբերվում նման արտահոսքերին։
Բայց մի կարեւոր ճշգրտում։
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից չի եղել ասուլիս հրավիրելու որոշում։
Սերժ Սարգսյանը չի մտափոխվել։
Մենք պետք է տեղեկացնենք հանրությանը կարեւոր խնդիրների եւ մասնավորապես Արցախյան հիմնահարցի վերաբերյալ մանրամասն եւ համապարփակ:
Ուստի, հաշվի առնելով այս ամենը, որոշում է կայացվել հանրային լրատվական տեղեկացման ձեւերից ընտրել հարցազրույցի ձեւաչափը, ինչը հնարավորություն կտա ամբողջապես ներկայացնել խնդիրը մեր հանրությանը»:

There was no decided press conference which became an interview. There was a task of informing the public, and the interview was selected as the best format. Eduard Sharmazanov, National Assembly ex-deputy speaker as well as vice-chairman and spokesperson of the former ruling Republican Party of Armenia (RPA), wrote this on Facebook—and referring to media reports that Republic of Armenia (RA) ex-President and RPA chairman Serzh Sargsyan had previously announced that he would give a press conference, but then it became an interview.
"I consider it natural that there is a lot of attention to the interview of the RA third president, and I have a normal attitude to such leaks.
But an important clarification: There was no decision by President Serzh Sargsyan to convene a press conference. Serzh Sargsyan has not changed his mind.
We need to inform the public about important issues, especially regarding the Artsakh issue—in detail and comprehensively.
Therefore, taking into account all this, a decision has been made to select the interview format from the forms of media public awareness, which will give an opportunity to fully present the matter to our public," Sharmazanov added.