Երկկողմ հարաբերությունների հաստատումը յուրաքանչյուր պետության ինքնիշխան իրավունքն է, կարեւոր է, որպեսզի այդ կապերը եւ շփումները ուղղված չլինեն երրորդ երկրների դեմ։ Այսպես է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի այցը Կիեւ, որի ընթացքում նա հայտարարել է Ուկրաինայի «տարածքային ամբողջականության» ճանաչման մասին։
«Մենք ելնում ենք այդ սկզբունքային դիրքորոշումից այլ երկրների հետ մեր շփումները կառուցելիս եւ նման մոտեցում ենք ակնկալում մեր գործընկերներից»,- նշել է Զախարովան։
Նա հիշեցրել է, որ Ալիեւի Կիեւ այցելության թեման հանգամանալիորեն քննարկվել է Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հեռախոսազրույցում, որը տեղի է ունեցել ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ։

Building bilateral relations is the sovereign right of each state, it is important that these ties and contacts are not directed against third countries. So the official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova commented on the visit of Azerbaijani President Ilham Aliyev to Kiev, during which he announced the recognition of the "territorial integrity" of Ukraine.
“We proceed from this principled position in building our contacts with other countries and expect a similar approach from our partners,” she said.
Zakharova, recalled that the topic of Aliyev's visit to Kyiv was discussed in detail during a telephone conversation between the leaders of Russia and Azerbaijan, which took place on the initiative of the Azerbaijani side.