Երկկողմ հարաբերությունների հաստատումը յուրաքանչյուր պետության ինքնիշխան իրավունքն է, կարեւոր է, որպեսզի այդ կապերը եւ շփումները ուղղված չլինեն երրորդ երկրների դեմ։ Այսպես է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի այցը Կիեւ, որի ընթացքում նա հայտարարել է Ուկրաինայի «տարածքային ամբողջականության» ճանաչման մասին։
«Մենք ելնում ենք այդ սկզբունքային դիրքորոշումից այլ երկրների հետ մեր շփումները կառուցելիս եւ նման մոտեցում ենք ակնկալում մեր գործընկերներից»,- նշել է Զախարովան։
Նա հիշեցրել է, որ Ալիեւի Կիեւ այցելության թեման հանգամանալիորեն քննարկվել է Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հեռախոսազրույցում, որը տեղի է ունեցել ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ։

Выстраивание двусторонних отношений – суверенное права каждого государства, важно, чтобы эти связи и контакты не были направлены против третьих стран. Так официальный представитель МИД РФ Мария Захарова прокомментировала визита президента Азербайджана Ильхама Алиева в Киев, в ходе которого он заявил о признании «территориальной целостности» Украины.
«Мы исходим из этой принципиальной позиции в выстраивании своих контактов с другими странами и ожидаем подобного подхода от наших партнеров», - отметила она.
Захарова, напомнила, что тема визита Алиева в Киев подробно обсуждалась в ходе телефонного разговора лидеров России и Азербайджана, который состоялся по инициативе азербайджанской стороны.