Պետդումայի` ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի անդամները ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ քննարկել են կենսաբանական լաբորատորիաների առկայությունը որոշ երկրներում Ռուսաստանի սահմանների մոտ։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք նույնիսկ խոսել ենք առողջապահության եւ պահման անուղղակի խնդիրների մասին, օրինակ՝ որոշ երկրներում գոյություն ունեցող կենսաբանական լաբորատորիաների։ Դա չի վերաբերում ՀԱՊԿ-ին, այլ վերաբերում է քաղաքական բաղադրիչին` մեզ»,- ասել է Կալաշնիկովը։ «Ինչպե՞ս է դա կապվում: Գտնվելը նույն միավորման մեջ եւ միաժամանակ այդ լաբորատորիաների եւ դրանց աշխատանքի պահպանումը, ըստ էության, մեր հակառակորդների կողմից»,- հավելել է պատգամավորը։
Կալաշնիկովը նաեւ նշել է, որ Ղազախստանում խաղաղապահ գործողություններից հետո ՀԱՊԿ որոշ ներքին ընթացակարգեր կճշգրտվեն։ «Կա ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը, որը կոչված է օգնելու լուծել օրենսդրական խնդիրները»,- եզրափակել է նա։
Ինչպես ավելի վաղ նշել էր ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը, Միացյալ Նահանգների կողմից ամբողջ աշխարհում ստեղծված կենսաբանական լաբորատորիաները վտանգ են ներկայացնում տասնյակ միլիոնավոր մարդկանց առողջության համար։

Members of the Duma Committee on CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots discussed with Secretary-General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Stanislav Zas the presence of biological laboratories in some countries near the Russian borders. Leonid Kalashnikov, head of the committee, told reporters, TASS reported.
Kalashnikov said that they talked about health issues and indirect issues of maintaining, for example, biological laboratories in some countries, this does not apply to the CSTO, but it applies to the political component, to them.
Kalashnikov also said that after the peacekeeping operation in Kazakhstan, some internal CSTO procedures will be adjusted.
He summarized by saying that there is a Parliamentary Assembly of the CSTO, which is designed to help with legislative issues.
As Russian Security Council Secretary Nikolai Patrushev said earlier, the biological laboratories being set up by the U.S. around the world pose a threat to the health of tens of millions of people.