Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ընդունել է Ֆրանսիայի նախագահի կաբինետի մայրցամաքային Եվրոպայի եւ Թուրքիայի հարցերով խորհրդական Իզաբել Դյումոնին եւ Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին, հայտնում է Trend.az-ը։
«Նախագահ Իլհամ Ալիեւը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի՝ Եվրամիությունում նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ։ Նա հույս է հայտնել, որ Եվրամիությունում Ֆրանսիայի նախագահությունը հաջող եւ արդյունավետ կլինի։ Երկրի ղեկավարը գոհունակությամբ է հիշել անցյալ տարվա դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ ունեցած հանդիպումները։
Ֆրանսիայի նախագահի կաբինետի մայրցամաքային Եվրոպայի եւ Թուրքիայի հարցերով խորհրդական Իզաբել Դյումոնը շնորհակալություն է հայտնել Իլհամ Ալիեւին՝ հունվարի 20-ին ադրբեջանական ժողովրդի վշտի օրը պատվիրակությանը ընդունելու համար։ Նա նշել է, որ այս այցը կատարում է Ֆրանսիայի ներկայացուցիչների հետ միասին՝ որպես Եվրամիության նախագահ։ Դյումոնն ընդգծել է, որ այցի նպատակը, որպես դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում կայացած դրական հանդիպումների շարունակություն, քննարկումների անցկացումն է։
Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն ընդգծել է Եվրոպական միության Արեւելյան գործընկերության VI գագաթաժողովի շրջանակներում Բրյուսելում կայացած հանդիպումների կարեւորությունը, նշել է տարածաշրջան կատարած այցի մեծ նշանակությունը՝ կարեւոր հարցերի քննարկման տեսանկյունից։
Հանդիպմանը մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել՝ տարածաշրջանում ամուր խաղաղության եւ կայունության ապահովման, ինչպես նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял советника Кабинета Президента Франции по вопросам континентальной Европы и Турции Изабель Дюмон и специального представителя Европейского Союза по Южному Кавказу Тойво Клаара, передает Trend.az.
«Президент Ильхам Алиев передал поздравления по случаю принятия Францией функций председательства в Европейском Союзе. Он выразил надежду на то, что председательство Франции в Европейском Союзе будет успешным и плодотворным. Глава государства с удовлетворением вспомнил свои встречи с президентом Совета Европейского Союза Шарлем Мишелем и Президентом Франции Эмманюэлем Макроном в Брюсселе 15 декабря прошлого года.
Советник Кабинета Президента Франции по вопросам континентальной Европы и Турции Изабель Дюмон поблагодарила Президента Ильхама Алиева за прием делегации 20 Января – в День скорби для азербайджанского народа. Она отметила, что совершает этот визит вместе с представителями Франции в качестве председателя Европейского Союза и Евросоюза. Изабель Дюмон подчеркнула, что целью визита является проведение обсуждений в продолжение позитивных встреч, состоявшихся в Брюсселе 15 декабря.
Специальный представитель Европейского Союза по Южному Кавказу Тойво Клаар подчеркнул важность встреч, состоявшихся в Брюсселе в рамках VI саммита «Восточного партнерства» Европейского Союза, отметил большое значение визита в регион с точки зрения обсуждения важных вопросов.
На встрече состоялся обмен мнениями по обеспечению прочного мира и стабильности в регионе, а также другим вопросам, представляющим взаимный интерес», - говорится в сообщении.