Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ընդունել է Ֆրանսիայի նախագահի կաբինետի մայրցամաքային Եվրոպայի եւ Թուրքիայի հարցերով խորհրդական Իզաբել Դյումոնին եւ Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին, հայտնում է Trend.az-ը։
«Նախագահ Իլհամ Ալիեւը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի՝ Եվրամիությունում նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ։ Նա հույս է հայտնել, որ Եվրամիությունում Ֆրանսիայի նախագահությունը հաջող եւ արդյունավետ կլինի։ Երկրի ղեկավարը գոհունակությամբ է հիշել անցյալ տարվա դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ ունեցած հանդիպումները։
Ֆրանսիայի նախագահի կաբինետի մայրցամաքային Եվրոպայի եւ Թուրքիայի հարցերով խորհրդական Իզաբել Դյումոնը շնորհակալություն է հայտնել Իլհամ Ալիեւին՝ հունվարի 20-ին ադրբեջանական ժողովրդի վշտի օրը պատվիրակությանը ընդունելու համար։ Նա նշել է, որ այս այցը կատարում է Ֆրանսիայի ներկայացուցիչների հետ միասին՝ որպես Եվրամիության նախագահ։ Դյումոնն ընդգծել է, որ այցի նպատակը, որպես դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում կայացած դրական հանդիպումների շարունակություն, քննարկումների անցկացումն է։
Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն ընդգծել է Եվրոպական միության Արեւելյան գործընկերության VI գագաթաժողովի շրջանակներում Բրյուսելում կայացած հանդիպումների կարեւորությունը, նշել է տարածաշրջան կատարած այցի մեծ նշանակությունը՝ կարեւոր հարցերի քննարկման տեսանկյունից։
Հանդիպմանը մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել՝ տարածաշրջանում ամուր խաղաղության եւ կայունության ապահովման, ինչպես նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Azerbaijani President Ilham Aliyev received Isabelle Dumont, Advisor to the French President's Cabinet for Continental Europe and Turkey, and Toivo Klaar, European Union Special Representative for the South Caucasus, Trend.az reported.
President Ilham Aliyev expressed hope that France's presidency of the European Union would be successful and fruitful. The head of state recalled with satisfaction his meetings with President of the Council of the European Union Charles Michel and President of France Emmanuel Macron in Brussels on December 15 last year.
French President's Cabinet Advisor for Continental Europe and Turkey Isabelle Dumont thanked President Ilham Aliyev for receiving the delegation on January 20, the Day of Mourning for the Azerbaijani people. She said that she was making this visit together with representatives of France in her capacity of President of the European Union and the European Union. Isabelle Dumont underscored that the purpose of the visit was to hold discussions following the positive meetings held in Brussels on December 15.
Toivo Claar, European Union Special Representative for the South Caucasus stressed the importance of the meetings held in Brussels in the frames of the 6th Eastern Partnership Summit of the European Union.
During the meeting there was an exchange of views on ensuring lasting peace and stability in the region, as well as on other issues of mutual interest.