ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ասել է, որ ուրբաթ օրը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ քննարկել է Իրանի միջուկային գործարքը՝ զգուշացնելով, որ միայն ոչ մեծ պատուհան կա 2015 թվականի Իրանի միջուկային գործարքը փրկելու համար (Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիր - խմբ.), հաղորդում է Reuters-ը։
Բլինքենը լրագրողներին ասել է, որ գործարքը օրինակ է այն բանի, թե ինչպես Մոսկվան եւ Վաշինգտոնը կարող են համագործակցել անվտանգության հարցերի շուրջ՝ կոչ անելով Ռուսաստանին օգտագործել իր ազդեցությունն ու հարաբերություններն Իրանի հետ՝ Թեհրանում հրատապության զգացում սերմանելու համար:
ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է, որ դեռեւս չկա հնարավորություն համաձայնությանը վերադառնալու համար, սակայն զգուշացրել է, որ «Թեհրանի շարունակական միջուկային հաջողությունները կխանգարեն համաձայնությանը վերադառնալուն, եթե նոր պակտի չհասնեն առաջիկա շաբաթների ընթացքում»:
«Իրանի հետ ԳՀՀԾ-ի պարտավորություններին փոխադարձ վերադառնալու շուրջ բանակցությունները հասել են վճռորոշ կետի։ Եթե գործարքի շուրջ համաձայնություն ձեռք չբերվի առաջիկա շաբաթների ընթացքում, Իրանի միջուկային հաջողությունները անհնարին կդարձնեն վերադարձը գործարքին: Բայց հիմա դեռ ոչ մեծ պատուհան կա այս բանակցությունների հաջող ավարտի եւ բոլոր կողմերի մնացած խնդիրների լուծման համար»,- ասել է նա։

U.S. Secretary of State Anthony Blinken said he discussed Iran issues with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov on Friday, warning that there is only a small window to successfully complete negotiations to save the 2015 Iran nuclear deal, Reuters reported.
Blinken told reporters that the deal is an example of how Moscow and Washington can work together on security issues, urging Russia to use its influence and relationship with Iran to instill a sense of urgency in Tehran.
Blinken said there was still a window to return to the deal but warned that Tehran's continuing nuclear advances would hinder any return to the accord if a fresh pact was not reached in coming weeks.
"The talks with Iran about a mutual return to compliance with the JCPOA (2015 deal) have reached a decisive moment," Blinken said.
"If a deal is not reached in the next few weeks, Iran's ongoing nuclear advances will make it impossible to return to the JCPOA. But right now, there's still a window, a brief one, to bring those talks to a successful conclusion and address the remaining concerns of all sides," he concluded.