Ֆինլանդիայում պատգամավորը, ներքին գործերի նախկին նախարարը դատարանի առջեւ է կանգնել «գեյերի դեմ քարոզչության համար»՝ նա իր մեկնաբանություններում միասեռականությունը զարգացման խանգարում եւ մեղք է անվանել, հայտնում է Reuters-ը։
Խոսքի ազատության աննախադեպ գործում, Հելսինկիի շրջանային դատարանը պետք է նաեւ որոշի, թե արդյոք Աստվածաշնչին հղումը կարող է որոշ դեպքերում հանցագործություն համարվել:
Դատախազի խոսքով՝ 1995 թվականից Քրիստոնեադեմոկրատական կուսակցությունից բժիշկ եւ պատգամավոր Պայվի Ռասանենը 2004 թվականին հրապարակված առցանց նամակում միասեռականությունը անվանել է «զարգացման խանգարում», իսկ 2019 թվականին Twitter-ում՝ «ամոթ եւ մեղք»:
Ֆինլանդիայի Yle հանրային ռադիոկայանի կողմից 2019 թվականին հեռարձակված հաղորդման մեջ Ռասանենը միասեռականությունը նկարագրել է որպես «գենետիկ այլասերվածության» ձեւ, հավելել է դատախազը՝ նրան մեղադրելով գեյերի դեմ քարոզչության երեք հոդվածներով:
Ռասանենը հերքել է իր կողմից որեւէ իրավախախտում եւ հայտարարել, որ դատախազի պնդումներն անհիմն են:
«Ես մեծ պատասխանատվություն եմ զգում, քանի որ գիտեմ, որ այս գործը պատմական է խոսքի եւ կրոնի ազատության տեսակետից»,- ասել է նա: «Ակնհայտ է, որ քրիստոնյաները, ովքեր հավատարիմ են աստվածաշնչյան ուսմունքներին, իրավունք ունեն մասնակցել հանրային քննարկումներին»:
2004 թվականին Ռասանենը հայտարարել է, որ գիտական ապացույցներն անհերքելիորեն վկայում են, որ միասեռականությունը մարդու հոգեսեքսուալ զարգացման խախտում է եւ ենթադրել է, որ միասեռական հարաբերությունները վաղ տարիքում կարող են հանգեցնել սեռական բռնության չափահաս տղամարդկանց կողմից:
2019-ին Ռասանենը կասկածի տակ է դրել ԼԳԲՏԻ իրավունքների առաջատար ասոցիացիայի հետ համագործակցելու ֆիննական ավետարանական-լյութերական պետական եկեղեցու որոշումը՝ Pride միջոցառում կազմակերպելու համար, եւ հրապարակել է միասեռական հարաբերությունները դատապարտող աստվածաշնչյան մեջբերումների պատկեր:

In Finland, an MP, a former interior minister, was put on trial for anti-gay campaigning over comments in which she called homosexuality a developmental disorder and a sin, Reuters reported.
In an unprecedented free speech case, the Helsinki District Court also has to decide whether referring to the Bible can be considered a crime in some cases.
According to the prosecutor, Paivi Rasanen, a doctor and MP for a small Christian Democratic party since 1995, called homosexuality a developmental disorder in an online letter published in 2004 and a shame and a sin on Twitter in 2019.
In a program broadcast by the Finnish public radio station Yle in 2019, Rasanen described homosexuality as a form of genetic degeneration, the prosecutor added, charging her with three counts of anti-gay campaigning.
Rasanen denied any wrongdoing and stated that the prosecutor's claims were unfounded.
In 2004, Rasanen stated that the scientific evidence undeniably proves that homosexuality is a violation of a person's psychosexual development and suggested that same-sex relationships at an early age can lead to sexual abuse by adult males.
In 2019, Rasanen questioned the Finnish Evangelical Lutheran State Church's decision to partner with a leading LGBTI rights association to organize a Pride event and posted an image of a Bible quote condemning same-sex relationships.