Բաքվուն շարունակում է դատական ֆարսը հայ ռազմագերիներ Իշխան Սարգսյանի եւ Վլադիմիր Ռաֆայելյանի հանդեպ, որոնց «ահաբեկչության» մեջ են մեղադրում։
Ինչպես հաղորդում են տեղական ԶԼՄ-ները, «դատարանն» ուսումնասիրել է գործում առկա փաստաթղթերը։ Նշվում է, որ «Իշխան Սարգսյանի բջջային հեռախոսի զննությամբ հայտնաբերվել է 2019 թվականին նկարահանված տեսագրություն, որով սահմանվում են Ադրբեջանի Թովուզի շրջանի Աղբուլաղ գյուղի կոորդինատները։ Այս գյուղից 40 կմ հեռավորությամբ՝ Էյուբլու գյուղի տարածքում գտնվում է Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղի կայանը։ Իշխան Սարգսյանի բջջային հեռախոսում հայտնաբերվել են նաեւ Քելբաջարի շրջանի Յուխարի Այրիմ գյուղի նկարներ՝ մինչ ականի տեղադրումը»։

Baku continues the judicial farce over Armenian prisoners of war Ishkhan Sargsyan and Vladimir Rafaelyan, accused of "terrorism".
The local media report that the "court" has studied the documents on the case. It is noted that "during the examination of Ishkhan Sargsyan's phone a video file was found shot in 2019, according to which the coordinates of the village Agbulaq of Tovuz region of Azerbaijan were determined.
The Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline station is located 40 km away from this village - in the territory of Eyyublu village. Also in Ishkhan Sargsyan's phone there were found pictures of Yukhary Ayrym village of the Kalbajar region before the placement of the mine.