Այսօրվա գնաճային հարցը գլոբալ խնդիր է, աշխարհում չկա մի երկիր, որը նախատեսվածից ավելի գնաճ չունի։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 24-ին, առցանց ասուլիսի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանել այն հարցին, թե հաշվի առնելով ջրի և գազի սակագնի թանկացումը, գնաճը և արտագաղթի տեմպերը, ինքը չի պատրաստվում հրաժարական տալ։
«Ես հրաժարական տվել եմ երկու անգամ՝ 2018 և 2021 թվականներին։ Հրաժարական եմ տվել և քաղաքացիներին հնարավորություն տվել լուծելու այս թնջուկը։ Մենք մեր ՀՆԱ-ի հետ հայտարարությունն արել ենք՝ հիմնվելով հաշվարկների վրա: 2020 թվականին եղել է համավարակ և պատերազմ։ Այնպիսի տպավորություն է, որ միայն Հայաստանում է գնաճ։ 2019 թվականին աշխարհում պարենամթերքի թանկացում էր նկատվել, իսկ Հայաստանում՝ էժանացում։ 2018-2019 թվականներին մենք մենաշնորհների խնդիրը լուծել ենք։ Այսօրվա գնաճային հարցը գլոբալ խնդիր է։ Աշխարհում չկա մի երկիր, որը նախատեսվածից ավելի գնաճ չունի»,- նշեց Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ սոցիալապես անապահովների համար ջրի գինը չի փոխվել։
«Մենք այս կարգավորումով երաշխավորել ենք, որ տասը տարի, եթե որևէ բան տեղի չունենա, սոցիալապես անապահով խավի համար ջրի գինը չի փոխվի։ Իսկ մյուսների համար թանկացումը չի լինի շոշափելի։ Այդպիսի բան Հայաստանում չի եղել։ Պատկերացրեք՝ արտահերթ ընտրություններ չլիներ, հերթականը լինելու էր 2023 թվականին։ Սպասեինք ընտրությունն անցներ ու բարձրանար։ Ավելի լավ չէ՞ր այն ժամանակ մի փոքր բարձրանար, հետո երկարաժամկետ մնար»,- ընդգծեց Փաշինյանը։

Armenia must follow the path of creating a professional army, said Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan at a press conference on Monday, answering the question of whether reforms have begun in the army and what is the strategy - by analogy with the Russian army, or will modern Western trends be taken into account.
“Firstly, we must follow the path of creating a professional army. This is not the same as an army staffed by contract employees. We will not set the task of conquering the territories before the Armed Forces, and the protection of the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia is the task of our army. I also want to state that we should not shift the entire burden of ensuring our security to the army. It is very important to facilitate its task with our peace agenda, foreign policy, and not make the burden of our army heavier.
Of course, we must have a combat-ready army that meets international standards, but this army will not be the spokesman for the aggressive policy of Armenia, but the spokesman for the agenda for opening an era of peace for the region and Armenia,” Pashinyan said.