2021-ին բացվեց ԱԹՍ լաբորատորիա «Մոնթե Մելքոնյան» վարժարանում, իսկ 2022-ին պլանավորել ենք 9 նոր ԱԹՍ լաբորատորիաներ բացենք Հայաստանում եւ Արցախում: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 25-ին, Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) 2021թ–ի գործունեության ամփոփիչ ասուլիսում հայտնեց ԱՏՁՄ արդեն նախկին տնօրեն Րաֆֆի Քասսարջյանը։
«Պատերազմից հետո մենք նշել էինք, որ պիտի վերսկսեինք «Բանակից ՏՏ» մեր ծրագիրը, որտեղ 138 մասնակից ունեցանք։ Նրանցից 85-ն արդեն ավարտել են ՏՏ ոլորտին հարակից կրթական ծրագրերը: Հիմնականում մասնակցել են Արցախյան 44-օրյա պատերազմին մասնակցած երիտասարդները»,– ասաց Քասսարջյանը։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն է նշանակվել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախկին նախարար, Տավուշի նախկին մարզպետ Հայկ Չոբանյանը՝ այդ պաշտոնում փոխարինելովմ Րաֆֆի Քասսարջյանին:
ԱՏՁՄ–ն Հայաստանում ՏՏ ոլորտի ամենախոշոր հասարակական կազմակերպությունն է, որում ներկայացված են հայաստանյան ՏՏ ոլորտի գրեթե բոլոր կազմակերպությունները։ Միությունը ներկայում 122 անդամ ունի, որոնցից 38-ը միության կազմում ընդգրկվել են 2021թ–ին։

В 2021 году в лицее «Монте Мелконян» открылась лаборатория БПЛА. В 2022 году в Армении и Арцахе планируется открыть 9 новых лабораторий БПЛА. Об этом заявил на пресс-конференции 25 января уже экс-директор Союза предприятий передовых технологий (UITE) Раффи Кассарджян, представляя итоги деятельности союза в 2021 году.
«После войны мы говорили о том, что должны возобновить нашу программу «От армии ИТ», где у нас было 138 участников. 85 из них уже закончили образовательные программы в области ИТ. Это в основном молодые люди, участвовавшие в 44-дневной Арцахской войне», - сказал Кассарджян.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, исполнительным директором UITE назначен экс-министр высокотехнологической промышленности РА, бывший губернатор Тавушской области Айк Чобанян.
Напомним, что UITE является самой крупной общественной организацией в сфере ИТ в Армении, которая представляет практически все организации страны в данной области. Союз имеет 122 члена.