2021-ին բացվեց ԱԹՍ լաբորատորիա «Մոնթե Մելքոնյան» վարժարանում, իսկ 2022-ին պլանավորել ենք 9 նոր ԱԹՍ լաբորատորիաներ բացենք Հայաստանում եւ Արցախում: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 25-ին, Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) 2021թ–ի գործունեության ամփոփիչ ասուլիսում հայտնեց ԱՏՁՄ արդեն նախկին տնօրեն Րաֆֆի Քասսարջյանը։
«Պատերազմից հետո մենք նշել էինք, որ պիտի վերսկսեինք «Բանակից ՏՏ» մեր ծրագիրը, որտեղ 138 մասնակից ունեցանք։ Նրանցից 85-ն արդեն ավարտել են ՏՏ ոլորտին հարակից կրթական ծրագրերը: Հիմնականում մասնակցել են Արցախյան 44-օրյա պատերազմին մասնակցած երիտասարդները»,– ասաց Քասսարջյանը։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն է նշանակվել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախկին նախարար, Տավուշի նախկին մարզպետ Հայկ Չոբանյանը՝ այդ պաշտոնում փոխարինելովմ Րաֆֆի Քասսարջյանին:
ԱՏՁՄ–ն Հայաստանում ՏՏ ոլորտի ամենախոշոր հասարակական կազմակերպությունն է, որում ներկայացված են հայաստանյան ՏՏ ոլորտի գրեթե բոլոր կազմակերպությունները։ Միությունը ներկայում 122 անդամ ունի, որոնցից 38-ը միության կազմում ընդգրկվել են 2021թ–ին։

In 2021, a drone laboratory was opened at the Monte Melkonian college, and in 2022 we plan to open nine new drone laboratories in Armenia and Artsakh [(Nagorno-Karabakh)]. Raffi Kassarjian, now former Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) of Armenia, stated this at Tuesday’s press conference summing up the 2021 activities of UATE.
"After the [Nagorno-Karabakh] war [in the fall of 2020], we had noted that we were going to resume our ‘Army IT’ program where we had 138 participants. Eighty-five of them have already completed the IT-related education programs. The youth who took part in the 44-day Artsakh war mainly took part [in them]," Kassarjian added.
Earlier, Armenian News-NEWS.am reported that Hayk Chobanyan, former governor of Tavush Province and ex-Minister of High-Tech Industry of Armenia, has been appointed Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises.