Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը վճիռ է կայացրել, որ Թուրքիան խախտել է գերմանաբնակ թուրք լրագրող Դենիզ Յուջելի իրավունքները, ով մեկ տարով բանտարկվել է, իսկ հետո դատապարտվել քուրդ ապստամբների օգտին քարոզչությանւ համար, հայտնում է AP-ն։
Ստրասբուրգի դատարանը վճռել է, որ գերմանական Die Welt թերթի թղթակից Դենիզի նախնական կալանքը հավասարազոր է նրա ազատության եւ անձնական անվտանգության, ինչպես նաեւ խոսքի ազատության իրավունքի խախտման։ Դատարանը նաեւ վճռել է, որ լրագրողը չի ստացել համապատասխան փոխհատուցում ապօրինի կալանքի համար։
Յուջելը ձերբակալվել է Ստամբուլում 2016 թվականի հուլիսի հեղաշրջման փորձից հետո կառավարական լայնածավալ բռնաճնշումների շրջանակում եւ մեղադրվել ահաբեկչական խմբավորումների քարոզչության մեջ: Նա մեկ տարի գտնվել է նախնական կալանքի տակ, իսկ ազատ արձակվելուց հետո վերադարձել Գերմանիա։
2020 թվականին Ստամբուլի դատարանը Յուջելին մեղավոր է ճանաչել ահաբեկչություն քարոզելու մեղադրանքով եւ նրան հեռակա դատապարտել է ավելի քան երկու տարի ինը ամիս ազատազրկման։ Մեկ տարի առաջ Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը վճռեել էր, որ Յուջելի մեկ տարի կալանքը ոտնահարում է նրա իրավունքները։
Նրա գործը հանգեցրել է Գերմանիայի հետ դիվանագիտական ​​ճգնաժամի, որը մեղադրել է Թուրքիային Գերմանիայի քաղաքացիների «կամայական ձերբակալություններ» իրականացնելու մեջ։

Европейский суд по правам человека постановил, что Турция нарушила права немецко-турецкого журналиста Дениза Юджела, который был заключен в тюрьму на год, а затем осужден за участие в пропаганде в пользу курдских повстанцев, передает AP.
Суд в Страсбурге постановил, что предварительное заключение Дениза, корреспондента немецкой газеты Die Welt, равносильно нарушению его права на свободу и личную неприкосновенность, а также его права на свободу выражения мнений. Он также постановил, что журналист не получил адекватной компенсации за незаконное задержание.
«Суд постановил, что Юджел содержался под стражей до суда в отсутствие веских оснований подозревать его в совершении уголовного преступления», - говорится в заявлении суда.
Юджел был арестован в Стамбуле в рамках широкомасштабных правительственных репрессий после попытки государственного переворота в июле 2016 года и обвинен в пропаганде в пользу террористических групп. Он содержался под стражей до суда в течение года и вернулся в Германию после освобождения.
В 2020 году суд в Стамбуле признал Юджеля виновным по обвинению в пропаганде терроризма и заочно приговорил его к более чем двум годам и девяти месяцам лишения свободы. Годом ранее Конституционный суд Турции заявил, что годичное содержание Юджеля под стражей нарушает его права.
Его дело привело к дипломатическому кризису с Германией, которая обвинила Турцию в проведении «произвольных арестов» граждан Германии.