Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը վճիռ է կայացրել, որ Թուրքիան խախտել է գերմանաբնակ թուրք լրագրող Դենիզ Յուջելի իրավունքները, ով մեկ տարով բանտարկվել է, իսկ հետո դատապարտվել քուրդ ապստամբների օգտին քարոզչությանւ համար, հայտնում է AP-ն։
Ստրասբուրգի դատարանը վճռել է, որ գերմանական Die Welt թերթի թղթակից Դենիզի նախնական կալանքը հավասարազոր է նրա ազատության եւ անձնական անվտանգության, ինչպես նաեւ խոսքի ազատության իրավունքի խախտման։ Դատարանը նաեւ վճռել է, որ լրագրողը չի ստացել համապատասխան փոխհատուցում ապօրինի կալանքի համար։
Յուջելը ձերբակալվել է Ստամբուլում 2016 թվականի հուլիսի հեղաշրջման փորձից հետո կառավարական լայնածավալ բռնաճնշումների շրջանակում եւ մեղադրվել ահաբեկչական խմբավորումների քարոզչության մեջ: Նա մեկ տարի գտնվել է նախնական կալանքի տակ, իսկ ազատ արձակվելուց հետո վերադարձել Գերմանիա։
2020 թվականին Ստամբուլի դատարանը Յուջելին մեղավոր է ճանաչել ահաբեկչություն քարոզելու մեղադրանքով եւ նրան հեռակա դատապարտել է ավելի քան երկու տարի ինը ամիս ազատազրկման։ Մեկ տարի առաջ Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը վճռեել էր, որ Յուջելի մեկ տարի կալանքը ոտնահարում է նրա իրավունքները։
Նրա գործը հանգեցրել է Գերմանիայի հետ դիվանագիտական ​​ճգնաժամի, որը մեղադրել է Թուրքիային Գերմանիայի քաղաքացիների «կամայական ձերբակալություններ» իրականացնելու մեջ։

The European Court of Human Rights has ruled that Turkey violated the rights of German-Turkish journalist Deniz Yucel, who was imprisoned for a year and then convicted of participating in propaganda for Kurdish rebels, AP reported.
The court in Strasbourg ruled that the pre-trial detention of Deniz, a correspondent for the German newspaper Die Welt, amounted to a violation of his right to liberty and security of person as well as his right to freedom of expression. It also ruled that the journalist did not receive adequate compensation for his illegal detention.
“The Court ruled that Mr. Yucel had been placed and retained in pre-trial detention in the absence of plausible reasons to suspect him of committing a criminal offense,” a court statement said.
Yucel was arrested in Istanbul as part of a widespread government crackdown after a July 2016 coup attempt and charged with propaganda for terrorist groups. He was held in pre-trial detention for a year and returned to Germany after his release.
In 2020, a court in Istanbul found Yucel guilty on terrorist propaganda charges and sentenced him in absentia to more than two years and nine months in prison. A year earlier, Turkey's Constitutional Court said Yucel's one-year detention violated his rights.
His case led to a diplomatic crisis with Germany, which accused Turkey of carrying out "arbitrary arrests" of German citizens.