Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության նախարար, բրիգադային գեներալ Մոհամմադ Ռեզա Աշտիանին իր ադրբեջանցի գործընկեր Զաքիր Հասանովի հետ հանդիպմանը քննարկել է երկկողմ հարաբերությունները եւ տարածաշրջանային հարցեր, հայտնում է IRNA-ն։
Աշտիանին ընդգծել է պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում հարաբերությունների ամրապնդման կարեւորությունը՝ ասելով, որ Իրանի եւ Ադրբեջանի պատմամշակութային ընդհանրության պատճառով երկու հարեւանները պետք է համապարփակ հարաբերություններ զարգացնեն: Նա հավելել է, որ Իրանն ու Ադրբեջանն իրենց աշխարհաքաղաքական դիրքով համագործակցությունը զարգացնելու տարբեր հնարավորություններ ունեն։
Հասանովը բարձր է գնահատել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեիի աջակցությունը եւ Իրանի կառավարության աջակցությունն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը։
Նա նաեւ բարձր է գնահատել Իրանի զինված ուժերի ուժն ու հնարավորությունները՝ ընդգծելով երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կարեւորությունը:

Defense Minister of Iran, Brigadier General Mohammad Reza Ashtiani, discussed bilateral ties and regional issues in a meeting with his Azerbaijani counterpart, Zakir Hasanov, IRNA reported.
Ashtiani stressed reinforcing relations in defense and security, saying that thanks to historical and cultural commonalities between Iran and Azerbaijan, the two neighbors should develop all-out relations.
Due to their geopolitical position, Iran and Azerbaijan enjoy various capacities for promoting cooperation, he added.
Meanwhile, Hasanov appreciated Supreme Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Seyyed Ali Khamenei and the Iranian government’s support for Azerbaijan’s territorial integrity.
He also lauded Iranian armed forces’ power and capabilities, emphasizing the development of bilateral relations.