Նախկին հանրապետական սենատոր Ջեֆ Ֆլեյքը պաշտոնապես դարձել է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան՝ իր հավատարմագրերը հանձնելով նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին, հայտնում է Reuters-ը։
Ֆլեյքն Անկարա է ժամանել այս ամսվա սկզբին, որպեսզի փոխարինի Դեյվիդ Սաթերֆիլդին, ով այժմ ԱՄՆ հատուկ բանագնացն է Աֆրիկայի Եղջյուրում:
Վաշինգտոնի եւ Անկարայի հարաբերությունները վերջին մի քանի տարիների ընթացքում սրվել են Թուրքիայի կողմից ռուսական Ս-400 համակարգերի գնման, դատական գործերի եւ քաղաքացիական իրավունքների հետ կապված հարցերի, ինչպես նաեւ Սիրիայում եւ Արեւելյան Միջերկրական ծովում քաղաքական տարաձայնությունների պատճառով։
Այն բանից հետո, երբ Թրամփն ու Էրդողանը ջերմ անձնական հարաբերություններ են հաստատել, նախագահ Ջո Բայդենը սկսել է ավելի սառը վերաբերմունք ցուցաբարել Թուրքիայի նկատմամբ: Սպիտակ տանը նրա առաջին քայլերից էր 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը։
Այնուամենայնիվ, երկրները փորձում են մի կողմ դնել տարաձայնությունները եւ բանակցում են Լիբիայում, Եթովպիայում եւ Աֆղանստանում հակամարտությունների շուրջ, որտեղ Թուրքիան քննարկում է Քաբուլի միջազգային օդանավակայանը Կատարի հետ շահագործելու հնարավորությունը։

Flake arrived in Ankara earlier this month to succeed David Satterfield, who is now U.S. special envoy to the Horn of Africa.
Relations between Washington and Ankara have strained over the past few years over such issues as Turkey's purchase of Russian S-400 systems, court and civil rights cases, and political disagreements in Syria and the eastern Mediterranean.
After Trump and Erdogan developed a warm personal relationship, President Joe Biden became cooler to Turkey. One of his first moves in the White House was to recognize the 1915 Armenian Genocide.
However, the countries are trying to put aside differences and are negotiating conflicts in Libya, Ethiopia and Afghanistan, where Turkey is discussing the possibility of operating Kabul International Airport with Qatar.