ԱՄՆ-ն մոտ 45 չվերթ կիրականացնի Ուկրաինային 200 մլն դոլարի չափով լրացուցիչ նյութատեխնիկական օգնություն տրամադրելու համար, հաղորդում է ՌԲԿ Ուկրաինան՝ հղում անելով Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության աղբյուրին։
«Նշված օգնությունը ներառում է պաշտպանական միջոցներ՝ զինամթերք, հակատանկային զենքեր եւ այլ սպառազինություն»,- ասվում է զեկույցում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հեռախոսազրույցի ընթացքում շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին՝ երկրին մահաբեր զենք մատակարարելու համար։
Հունվարի 25-ին Ուկրաինայի պաշտպանության փոխնախարար Աննա Մալյարը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ Բորիսպիլի միջազգային օդանավակայան է ժամանել ԱՄՆ-ից Ուկրաինայի զինված ուժերին տրամադրվող տեխնիկական օգնության նոր խմբաքանակ։
Նրա խոսքով՝ օգնությունը բաղկացած է ժամանակակից պաշտպանական տեխնիկայից եւ զինամթերքից։ Հրապարակման մեջ նա շնորհակալություն է հայտնել ամերիկացի գործընկերներին աջակցության եւ գործնական օգնության համար։

США осуществят порядка 45 рейсов для поставки дополнительной материально-технической помощи Украине на сумму $200 млн. Об этом сообщает издание РБК-Украина со ссылкой на источник в украинском минобороны.
«Указанная помощь включает средства оборонного характера: боеприпасы, средства контрбатарейной борьбы, противотанковые средства, стрелковое вооружение и прочее», – говорится в сообщении.
Ранее сообщалось, что президент Украины Владимир Зеленский в ходе телефонного разговора поблагодарил главу США Джо Байдена за поставку летального оружия в страну.
25 января заместитель министра обороны Украины Анна Маляр на своей странице в Facebook сообщила, что в международный аэропорт Борисполь прибыла новая партия технической помощи от США для Вооруженных сил Украины.
По ее словам, помощь состоит из современной оборонной техники и боеприпасов. В публикации она поблагодарила американских партнеров за поддержку и практическую помощь.