ԱՄՆ-ն մոտ 45 չվերթ կիրականացնի Ուկրաինային 200 մլն դոլարի չափով լրացուցիչ նյութատեխնիկական օգնություն տրամադրելու համար, հաղորդում է ՌԲԿ Ուկրաինան՝ հղում անելով Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության աղբյուրին։
«Նշված օգնությունը ներառում է պաշտպանական միջոցներ՝ զինամթերք, հակատանկային զենքեր եւ այլ սպառազինություն»,- ասվում է զեկույցում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հեռախոսազրույցի ընթացքում շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին՝ երկրին մահաբեր զենք մատակարարելու համար։
Հունվարի 25-ին Ուկրաինայի պաշտպանության փոխնախարար Աննա Մալյարը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ Բորիսպիլի միջազգային օդանավակայան է ժամանել ԱՄՆ-ից Ուկրաինայի զինված ուժերին տրամադրվող տեխնիկական օգնության նոր խմբաքանակ։
Նրա խոսքով՝ օգնությունը բաղկացած է ժամանակակից պաշտպանական տեխնիկայից եւ զինամթերքից։ Հրապարակման մեջ նա շնորհակալություն է հայտնել ամերիկացի գործընկերներին աջակցության եւ գործնական օգնության համար։

The US will carry out about 45 flights to supply additional assistance to Ukraine worth $200 million, the RBC-Ukraine newspaper reported, citing a source in the Ukrainian Defense Ministry.
"The specified assistance includes means of a defensive nature: ammunition, counter-battery fighting means, anti-tank means, small arms and other," the report said.
Earlier it was reported that Ukrainian President Volodymyr Zelensky during a telephone conversation thanked US President Joe Biden for the supply of lethal weapons to the country.
On 25 January, Deputy Defense Minister of Ukraine Anna Malyar said on her Facebook page that a new batch of technical assistance from the USA for the Ukrainian Armed Forces had arrived at Boryspil International Airport.
According to her, the aid consists of modern defense equipment and ammunition. In the publication she thanked US partners for their support and practical assistance.