Դուք տեսնում եք, թե Ուկրաինայի շուրջ զարգացումների ֆոնին ինչ սանկցիաների լեզվով են խոսում Ռուսաստանի հետ, այն պայմաններում, երբ Ռուսաստանը դեռ ոչ մի գործողություն չի արել: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 1-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանը:
«Ասում են՝ այ դու կարող է նման գործողություն անես, դրա համար սանկցիաներ ենք մշակում: Հարգելիներս, սիրելի ԵԽԽՎ, Ադրբեջանը 2020-ի պատերազմին հումանիտար միջազգային իրավունքի բալոր հանցանքները կատարել են, մի բան էլ ավելացրել են որոշ գործողություններ, դուք տեսե՞լ եք որեւէ սանկցիա Ադրբեջանի նկատմամբ: Դուք տեսե՞լ եք, որ այդ նույն ԵԽԽՎ-ի բանաձեւում գրված լինի, որ սանկցիա կիրառեք Ադրբեջանի նկատմամբ: Այնտեղ գրված է՝ կարծում ենք, ճիշտ է, որ ռազմագերիներին վերադարձնեն: Այսինքն երկու տարի չեն վերադարձնում ու դուք իրենց հետ խոսում եք այդ լեզվո՞վ: Մի հատ սանկցիա կիրառեք:
Դուք գիտեք, որ քրեական գործ կա այդքան ժողովրդավարությունը գնահատող ԵԽԽՎ-ում, որտեղ իրենց պատվիրակներից մեկը նավթադոլարներից օգտվողն էր: Հիմա երեւի նավթադոլարների ծավալն է շատ մեծացել»,-ասաց նա:

You see in what “language” of sanctions they speak to Russia amid the developments in Ukraine, in the conditions when Russia has not taken any action yet. Opposition "Armenia" Faction MP Aram Vardevanyan, who is a lawyer by profession, told this to reporters Tuesday in the National Assembly of Armenia.
"They say, 'You can take such an action, that’s why we are working out sanctions.' Esteemed, dear PACE, Azerbaijan has committed all the crimes of international humanitarian law in the 2020 war, and has added some actions. Have you seen any sanctions against Azerbaijan? Have you seen that in the same PACE resolution it is written that, ‘Impose a sanction on Azerbaijan?’ It is written there, ‘We think it is right that they return the [Armenian] prisoners of war.’ That is, they [i.e., Azerbaijan] do not return [them] for two years, and you speak to them in that ‘language?’ Impose a sanction!” Vardevanyan stated.
You know that there is a criminal case at the PACE, which values democracy so much, where one of their delegates was a user of petrodollars. Now it seems the amount of petrodollars has increased a lot," the Armenian opposition lawmaker added.