Եվրամիությունը աշխատում է անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ Ռուսաստանի նամակին համատեղ պատասխանի ուղղությամբ, հայտարարել Է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը, փոխանցում է Reuters-ը։
«Մենք աշխատում ենք պատասխան գործողությունների համակարգման ուղղությամբ... Մենք միասնական ենք Եվրոպական Միությունում, ուստի պարզ է, որ պատասխանը կարտացոլի այդ միասնությունը», - Հելսինկի այցի ժամանակ հայտարարել է լրագրողներին ֆոն դեր Լյայենը։
«Նախեւառաջ, Ռուսաստանը պետք է ապաէսկալացիայի հասնի», - ասել Է Ֆինլանդիայի վարչապետ Սաննա Մարինը, որի հետ ֆոն դեր Լյայենը հանդիպել է Հելսինկիում։
Ֆոն դեր Լյայենը կոչ է արել Ռուսաստանին վերադառնալ «խաղաղության եւ երկխոսության» ուղի ։
«Ուկրաինայի դեմ հետագա ռազմական ագրեսիայի դեպքում մեր կողմից կլինեն ֆինանսական եւ տնտեսական պատժամիջոցներ... Հույս ունենք, որ դրա անհրաժեշտությունը չկա», - ասել է նա։

The European Union is working on a joint response to Russia's letter on security guarantees, European Commission President Ursula von der Leyen said, Reuters reported.
"We are working on the coordination of the response...We are united in the European Union and therefore it is clear that the response will mirror, will reflect that unity," von der Leyen told reporters on a visit in Helsinki.
"First and foremost Russia needs to de-escalate," said Finnish Prime Minister Sanna Marin, with whom von der Leyen met in Helsinki.
Von der Leyen urged Russia to return to the path of "peace and dialogue."
"In case that there is any further military aggression against Ukraine, there will be financial and economic sanctions on our part...We hope this is not necessary," she said.