Գիտնականները հայտարարել են, որ SpaceX ընկերության Starlink արբանյակները, որոնք գտնվում են ցածր շուրջերկրյա ուղեծրում, խոչընդոտում են վտանգավոր օբյեկտների ուսումնասիրմանը, ինչպես աստերոիդներն ու երկնաքարերն են: Հետազոտությունը հրապարակվել է Astrophysical Journal Letters պարբերականում, գրում է Լենտա.Ռու-ն:
Հետազոտության շրջանակում գիտնականներն ուսումնասիրել են շուրջ 300 հազար լուսանկարներ, որոնք արվել են աստղագետների կողմից Կալիֆոռնիայում՝ Փալոմարյան աստղադիտարանում: Պարզվել է, որ 2019 թվականի նոյեմբերից մինչեւ 2021 թվականի սեպտեմբեր տեղի է ունեցել 35-վնասված նկարների թվի 35-ապատիկ ավելացում: Ինչպես բացատրում են մասնագետները, ձեռնարկատեր Իլոն Մասկի գլոբալ ինտերնետի արբանյակներն արտացոլում են արեւի լույս, ինչի պատճառով բծեր են թողնում լուսանկարների վրա:
Հետազոտողներն ուշադրություն են դարձրել հանգամանքին, որ արբանյակներն առավելապես ազդել են նկարների վրա մթնշաղի ժամանակ. այդ ժամանակ արված բծերով նկարների մասնաբաժինը մեծացել է 0.5-18 տոկոսով:
Ընդ որում՝ գիտնականները նկատել են, որ ընկերությունը փորձել է լուծել այդ խնդիրը: Մասնավորապես, հատուկ արեւապաշտպան հովարների տեղադրումը թույլ է տվել նվազեցնել պատկերվող լույսի պայծառությունը 4.6 անգամ:

SpaceX's Starlink satellites, which have filled low-Earth orbit, interfere with the study of dangerous objects such as asteroids and comets, scientists said, the Astrophysical Journal Letters reported.
As part of the study, scientists studied about 300,000 images taken by astronomers at the Palomar Observatory in California. It turned out that from November 2019 to September 2021, there was a 35-fold increase in the number of corrupted images. As experts explain, entrepreneur Elon Musk's global Internet satellites reflect sunlight, which leaves stripes on photos.
The researchers noticed that satellites had the biggest impact on twilight shooting, with the proportion of striped images taken at this time increasing from less than 0.5% to 18%.
Scientists noted that the company tried to solve this issue. In particular, the installation of special sun visors made it possible to reduce the brightness of reflected light by 4.6 times.