Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոկը Կիեւ մեկնելիս անվերապահ աջակցություն է խոստացել Ուկրաինային, հայտնում է Reuters-ը։
Ուկրաինացի պաշտոնյաները հրապարակայնորեն քննադատել էին Գերմանիային՝ Կիեւին պաշտպանական զենք վաճառել հրաժարվելու եւ Մոսկվայի հարձակման դեպքում Ռուսաստանից «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարով գազի հոսքն արգելափակելու ցանկության համար:
Բերբոքի այցը Կիեւ, որը երկրորդն է երեք շաբաթվա ընթացքում, ՆԱՏՕ-ի անդամ բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցերից մեկն է՝ Ուկրաինայի նկատմամբ համերաշխություն ցուցաբերելու նպատակով:
«Կիեւ իմ այցի ընթացքում ես եւս մեկ անգամ անվրեպ կհստակեցնեմ, թե որն է մեր դիրքորոշումը՝ որպես Ուկրաինայի գործընկեր ԵՄ-ում, ՆԱՏՕ-ում եւ G7-ում՝ առանց որեըէ «բայց»-ի երկրի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ եւ Ուկրաինայի ժողովրդի կողքին»,- ասել է Բարբոքը: «Միասին մենք կպատասխանենք Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ցանկացած հետագա ագրեսիային կոշտ, շատ կոնկրետ միջոցներով»:
Բերբոքը պետք է բանակցություններ վարի Կիեւում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի այցից մեկ օր առաջ, ով երկուշաբթի Մոսկվայում կհանդիպի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Ուկրաինան Գերմանիայից ռազմական տեխնիկա է պահանջել: Անցած շաբաթ ուկրաինական դեսպանատան նամակի համաձայն՝ Կիեւը հակաօդային եւ հակահրթիռային համակարգեր, անօդաչու թռչող սարքերից պաշտպանության միջոցներ եւ ականազերծման սարքավորումներ է խնդրել:

German Foreign Minister Annalena Baerbock promised unequivocal support for Ukraine on her way to Kyiv, Reuters reported.
Ukrainian officials have publicly criticized Germany for refusing to sell defensive weapons to Kyiv and for its unwillingness to prevent gas from flowing through the Nord Stream 2 pipeline from Russia if Moscow attacks.
Baerbock's visit to Kyiv, the second in three weeks, is one in a series of visits by high-ranking NATO officials to show solidarity with Ukraine.
“During my visit to Kyiv, I will once again make it unmistakably clear where we stand: as Ukraine’s partner in the EU, NATO and G7, with no ifs and buts on the country’s territorial integrity and on the side of the people of Ukraine,” Baerbock said ahead of her arrival.
“Together we will respond to any further Russian aggression against Ukraine with tough, very concrete measures,” she added.
Baerbock is scheduled to hold talks in Kyiv the day before French President Emmanuel Macron arrives to meet Russian President Vladimir Putin in Moscow on Monday.
Ukraine has demanded military hardware from Germany. According to a letter from the Ukrainian embassy last week, seen by Reuters, Kyiv is requesting anti-aircraft and anti-missile systems, drone defense equipment and demining equipment.